Pozitívom na trhu práce je vývoj počtu voľných pracovných miest

Hľadám prácu
Bratislava 21. júla (TASR) - Nezamestnanosť na Slovensku klesala i v júni, aj keď miernejším tempom, ako v úvode roka 2014. Pozitívom však je vývoj počtu voľných pracovných miest. Vo svojej najnovšej analýze to skonštatovali analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Ako uviedli analytici NBS, jún je zvyčajne mesiacom príchodu absolventov vysokých škôl do evidencie úradov práce. "Celkový prítok nových absolventov za máj a jún bol mierne vyšší ako pred rokom, a to približne o tisíc osôb. Pozitívom však je, že tento efekt bol eliminovaný zvýšeným umiestňovaním uchádzačov na trhu práce a zmierneným celkovým prítokom do evidencie," skonštatovali analytici národnej banky.

Priaznivý je podľa nich aj nárast počtu voľných pracovných miest, ktorý sa s malým oneskorením môže prejaviť na ďalšom zvýšenom odtoku z evidencie v najbližších mesiacoch. "Pokračujúca tvorba pracovných miest by mohla podporovať predpoklad mierneho rastu zamestnanosti a znižujúcej sa miery nezamestnanosti v prognóze NBS v ďalších štvrťrokoch tohto roka," uviedli analytici NBS.

V ďalších mesiacoch vývoj nezamestnanosti na Slovensku však môžu ovplyvniť aj niektoré riziká. "Na negatívnej strane je to možnosť pomalšieho rastu u našich obchodných partnerov a v svetovej ekonomike. Naopak, pozitívnym rizikom v letných mesiacoch môžu byť projekty na podporu regionálnej zamestnanosti a zamestnanosti mladých, ktoré sa momentálne spúšťajú, ako aj ohlásené zvýšené umiestňovanie uchádzačov na aktivačných prácach," dodali analytici slovenskej centrálnej banky.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie