Zamestnávatelia navrhované zmeny v daňových zákonoch vítajú, ďalšie kritizujú

Legislatíva
Bratislava 10. júla (TASR) – Pozitívne, neutrálne, ale aj zbytočné. Tak hodnotia zamestnávatelia jednotlivé opatrenia z balíka legislatívnych zmien, ktorými chce Ministerstvo financií (MF) SR zabraňovať daňovým únikom. Navrhované úpravy daňových zákonov predstavil v stredu (9. 7.) po rokovaní vlády šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD).

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka pozitívne vníma vznik novej odpisovej skupiny v zákone o dani z príjmov výlučne pre výrobné technológie, ktorých dĺžka odpisovania by sa mala znížiť z 12 na 8 rokov. "Malo by nás to motivovať rýchlejšie investovať do nových technológií a výrobných zariadení, čo je dobre, pretože technologický pokrok sa môže aktivizovať," uviedol pre TASR. Za dobrý nástroj považuje aj takzvaný superodpočet nákladov, vďaka ktorému si podnikatelia budú môcť náklady vynaložené na výskum a vývoj navýšiť o ďalších 25 %.

Naopak, skepticky sa Machunka pozerá na zavedenie zrážkovej dane u farmaceutických spoločností z peňažných plnení poskytovaných lekárom. Opatrenie sa bude podľa neho jednoducho obchádzať zapojením zahraničnej pobočky farmaceutickej firmy, na ktorú sa daň vzťahovať nebude. Za neefektívne označil prezident asociácie zamestnávateľov tiež rozšírenie používania registračných pokladníc na niektoré ďalšie povolania, ako sú napríklad lekári.

"Kto dnes neeviduje príjmy, nebude ich evidovať ani cez registračnú pokladnicu. Pacienti majú väčšinou osobnejší vzťah s lekármi. Nemyslím si, že to bude mať veľký efekt na štátny rozpočet," nazdáva sa Machunka. Dodal, že na začiatku to môže dokonca negatívne ovplyvniť verejné financie, keď si lekári pokladnice kúpia a zaradia ich do nákladov.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) sa domnieva, že virtuálna registračná pokladnica môže pomôcť zvýšiť efektivitu výberu daní, ak neprinesie administratívnu záťaž pre podnikateľov. "Podporujeme aj vyššiu adresnosť pri poskytovaní daňového bonusu a tiež myšlienku zníženia odvodového zaťaženia nízkopríjmových zamestnancov. Za drobné pozitívum možno tiež považovať zníženie rozsahu informácií uvádzaných v poznámkovej časti účtovnej závierky," zhodnotil navrhované zmeny pre TASR tajomník RÚZ Martin Hošták.

Iný názor má členka prezídia Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Eva Darášová. "Každý podnikateľ uvíta zníženie odvodov, ale robiť výnimky a selektovať to zase len na ľudí s nízkymi príjmami je nešťastné a diskriminačné riešenie. Zase sa ľudia budú snažiť, aby mali nízke príjmy, aby potom nemuseli platiť odvody, čo v konečnom dôsledku deformuje podnikanie," reagovala.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie