Finančná gramotnosť žiakov na základných školách sa zlepšuje

Školy a vzdelávanie
Bratislava 9. júla (TASR) – Finančná gramotnosť žiakov na základných školách sa zlepšuje aj vďaka vzdelávaciemu programu s názvom Viac ako peniaze, ktorý realizuje nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko (JASR) v spolupráci so Slovenskou bankovou asociáciou (SBA).

Ako informovala SBA, kým na začiatku školského roka len 5 % žiakov dokázalo úspešne vyplniť test finančnej gramotnosti, po absolvovaní vzdelávacieho programu ich počet stúpol až na 65 %. "Záleží nám na tom, aby sa mladí ľudia dokázali orientovať vo svete financií a získanými poznatkami pomáhali aj rodičom pri riadení rodinného rozpočtu. Veríme, že vzdelávací program prispieva k zlepšeniu finančnej gramotnosti na Slovensku," uviedol v správe pre médiá výkonný riaditeľ SBA Ladislav Unčovský.

Podľa programového manažéra JASR Petra Kalčevského je potrebné, aby sa už deti na základných školách učili orientovať sa v oblasti finančnej gramotnosti a rozlišovať, čo je správne a vhodné. Napomôcť tomu má práve vzdelávací program Viac ako peniaze. Ten učí žiakov základných a stredných škôl plánovať svoju finančnú budúcnosť. Na začiatku školského roka bolo v rámci programu Viac ako peniaze otestovaných 5013 žiakov na 202 základných a stredných školách. Vstupný test vtedy úspešne vyriešilo iba 5 % žiakov, v júni 2014 ho úspešne vyriešilo už 65 %.

Najväčšie problémy v teste pritom robili žiakom témy ako sporenie, riziko a investovanie, zadlženie a manažment rodinných financií. Najlepšie si poradili žiaci s témami, ktoré sa týkali eura a moderných platobných nástrojov.

Učitelia programu získali prístup k množstvu aktivít, ktoré mohli so žiakmi realizovať na hodinách, ako aj komplexnú metodickú príručku a učebné texty, ktoré odborníci nepretržite aktualizujú. Vďaka akreditácii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky môžu učitelia a vychovávatelia získať za jeho absolvovanie 25 kreditov v rámci kontinuálneho inovačného vzdelávania.

Školy sa môžu prihlásiť do programu na internetovej stránke www.viacakopeniaze.sk, za program neplatia žiadne poplatky.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie