Živnostníci si musia preveriť odvodovú povinnosť do Sociálnej poisťovne

Mám prácu
Bratislava 1. júla (TASR) - Dôležitý termín pre živnostníkov a všetky samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) je už každoročne 1. júl.

"Potrebné je, aby si SZČO preverila, aké povinnosti jej v súvislosti s týmto termínom vznikajú – napríklad povinnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne (SP), odhlásiť sa, prípadne zmeniť platbu, pretože sa zmenila výška sumy poistného na základe daňového priznania za predošlý rok," upozornil hovorca SP Peter Višváder.

Živnostníci a ostatné SZČO, ktoré nemali odvodovú povinnosť, napríklad v minulom roku podnikať ešte len začali, alebo mali rok predtým, v roku 2012, príjem nižší, ako je zákonom stanovená hranica, mali by pamätať najmä na nasledujúce povinnosti:

SZČO, ktorá nie je k 30. júnu 2014 povinne poistená a za rok 2013 dosiahla príjem 4830,01 eura a viac, od 1. júla 2014 jej vzniká povinné poistenie SZČO.

"Takáto osoba je povinná najneskôr do 9. júla 2014 prihlásiť sa v pobočke Sociálnej poisťovne na nemocenské a dôchodkové poistenie na tlačive Registračný list FO a je povinná začať platiť poistné na sociálne poistenie. Prvýkrát ho zaplatí za júl 2014 do 8. augusta 2014," pripomenul Višváder.

Naopak, odvodová povinnosť voči Sociálnej poisťovni zaniká tej povinne poistenej SZČO, ktorá za rok 2013 dosiahla príjem v sume rovnajúcej sa 4830 eur a menej.

"Povinné sociálne poistenie jej zaniká dňa 30.júna 2014 a za júl 2014 už v auguste neplatí poistné. V tomto prípade je povinná odhlásiť sa z nemocenského a dôchodkového poistenia najneskôr do 8. júla 2014 na tlačive Registračný list FO," dodal hovorca SP.
Zdroj, Foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie