Otočte svoj život: smer - šťastie v povolaní

Mám prácu
Viem, obdobie nezamestnania si so šťastím spája iba málokto. Už len to slovo vo väčšine zamestnaných vyvoláva paniku a stres. Predstava nepracovať, mať voľný čas pre seba, vyzerá naoko lákavo, no vzápätí, ako blesk z neba prichádza otázka: „Z čoho budem platiť účty?“

K tomu sa pridajú negatívne správy, ktoré sa šíria z médií - rozhlasu, televízie, tlače. Podnecujú v nás ďalší strach, zväčšuje sa obraz katastrofy nášho života.

Viem, pamätám si ten obraz

Je to už zopár rokov, keď som sedela v práci za stolom a cítila sa nešťastná, unavená, frustrovaná... Pozerala som sa niekoľkokrát za sebou na pracovné portály a zistila, že za šesť rokov môjho pôsobenia vo vtedajšej firme sa pracovný trh výrazne zmenil. Vnútorne som cítila a vedela, že musím urobiť zmenu! No moja otázka znela: Ktorý je ten správny smer?

Výpoveď = nájdenie svojho povolania

Rozhodla som sa dať výpoveď. Možno si poviete: To je oveľa jednoduchšie, ako keď výpoveď dostanete. Na prvý pohľad sa to tak môže zdať. Nemáte ihneď pocit neschopnosti a prázdnoty z toho, že vás nikto nechce. No na druhej strane, ak dlhodobejšie neprichádza nové zamestnanie alebo iné riešenie, napriek tomu, že robíte všetko pre to, aby ste prácu získali, rozdiel v pocitoch sa vyrovnáva.

V období nezamestnania je najdôležitejšie nepodľahnúť panike a využiť čas pre seba. Získať opäť silu, energiu, harmóniu, objaviť prácu, ktorá vás bude robiť šťastnými každý jeden deň. Otázka, čo bude o mesiac, dva, tri, štyri, je síce na mieste, keď však budete pracovať na svojom šťastí, môže k vám práca prísť aj z nečakaného miesta. Stretnete niekoho, kto hľadá práve človeka ako ste vy, uvidíte inzerát, ktorý vás osloví, alebo si svoje pracovné miesto vytvoríte. Základným predpokladom pre takéto situácie je veriť, chcieť pre seba i iných to najlepšie a byť v harmónii so svojím životom.

Viem, je to možné, ak kráčate smer šťastie v povolaní

Tento nový smer od vás očakáva, že si v prvom kroku odpustíte a prestanete si vyčítať, či hľadať chyby na sebe, prečo ste prišli o prácu. Samozrejme, ak viete, že sa niečo máte naučiť, aby ste získali prácu po akej túžite, urobte to.

V druhom kroku by ste mali spoznať odpoveď na otázku: V akej práci by som bol šťastný? Jej nájdenie si bude vyžadovať poznať svoje túžby a sny, mať rozvinutú tvorivosť a vedieť aké sú vaše talenty.

V treťom kroku vidieť, aký je obraz mojej šťastnej práce, precítiť pocity sebarealizácie a naplnenia, či počuť, čo vám hovoria budúci kolegovia. Po čom naozaj túžite. Možno si aj hovoríte, že ako dieťa ste vedeli, aké povolanie je pre vás najlepšie, no nerobili ste ho. (Veď najprv treba platiť účty). Je to však naozaj tak?

Nájdite smer šťastie v povolaní

Ak by som mala osobne zhrnúť poznanie z tohto obdobia a odovzdať vám DAR, ktorý som získala, napísala by som toto: Využite tento čas maximálne pre seba, pre poznanie toho, čo je vaším povolaním a aká práca vás bude každý jeden deň napĺňať šťastím. Verte tomu, je to možné.

A ak potrebujete na vašej ceste sprevádzať, neváhajte a inšpirujte sa portálom šťastia, prípadne ma kontaktujte na eva@styl-stastie.sk.
Autorka: Eva Stanová - autorka Projektov šťastia (eva@styl-stastie.sk)

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie