Pred odchodom za prácou do zahraničia by sa mal každý informovať v Sociálnej poisťovni

Mám prácu
Bratislava 12. júna (TASR) - Keďže mnoho Slovákov v týchto dňoch odchádza na sezónne práce do zahraničia, alebo v tej-ktorej členskej krajine Európskej únie vykonávajú dlhodobejšiu pracovnú činnosť, Sociálna poisťovňa (SP) pred prijatím akejkoľvek zárobkovej činnosti v zahraničí odporúča každému informovať sa v štáte výkonu činnosti o povinnostiach registrácie na sociálne zabezpečenie, platení poistného, nárokoch na dávky sociálneho zabezpečenia, povinnosť registrácie pobytu a pod.

Ako uviedli dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Sociálnej poisťovne, vyhnú sa tak viacerým problémom a nedorozumeniam, ktoré môžu nastať. Zamestnanci a ich zamestnávatelia, živnostníci a iné SZČO, nezamestnaní, študenti, brigádnici, dôchodcovia nemajú povinnosť oznamovať odchod za prácou do zahraničia.

Zamestnanec, živnostník a iné SZČO, ktorí sú prihlásení na povinné sociálne poistenie v SP, majú povinnosť odhlásiť sa v Sociálnej poisťovni, pričom za zamestnanca plní povinnosť zamestnávateľ.

Povinnosť odhlásiť sa neplatí v prípadoch vyslania zamestnanca/SZČO dočasne vykonávať prácu do iného štátu EÚ alebo ak zamestnanec/SZČO vykonávajú činnosť v 2 alebo viacerých štátoch EÚ.

Pred odchodom za prácou do iného štátu EÚ odporúča poisťovňa si zistiť, či bude občan, ktorý má v Sociálnej poisťovni uzavreté dobrovoľné poistenie, povinne poistený na nemocenské poistenie alebo poistenie v nezamestnanosti v inom štáte EÚ. V prípade že áno, je potrebné odhlásiť sa v príslušnej pobočke SP z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti.

V prípade, že nie je a v štáte EÚ, do ktorého občan odišiel pracovať, je len dobrovoľné poistenie, môže si vybrať, v ktorom štáte EÚ bude dobrovoľne nemocensky poistený alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie