Obchodná akadémia v Seredi vznikla pred 40 rokmi

Školy a vzdelávanie
Sereď 9. júna (TASR) – Obchodná akadémia (OA) v Seredi sídli na Mládežníckej ulici v areáli, ktorý zdedila po svojich predchodcoch. Ako prví ho v roku 1968 využívali Poľnohospodárske učilište a Dievčenská odborná škola. Obe školy existovali iba do roku 1971, keď vznikla Stredná poľnohospodárska škola technická so zameraním na ekonomiku poľnohospodárstva. Začínala s troma triedami a ani nie stovkou žiakov a už o dva roky neskôr zriadil na jej základoch Západoslovenský krajský národný výbor Strednú ekonomickú školu (SEŠ). Od školského roku 1973/1974 sa tak píše história školy, ktorá vychovala stovky absolventov kvalitne pripravených pre náročnú prax. Názov Obchodná akadémia má od roku 1992, jej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj.

"Prvým riaditeľom bol Jozef Novosedlík. Viedol školu od vzniku do roku 1991, po ňom do roku 2004 to bola Ľudmila Slováková, potom do roku 2012 Mária Löfflerová," zaspomínala Ružena Ladzianska, ktorá na poste mzdovej účtovníčky pracuje od vzniku školy. Posledné dva roky Obchodnej akadémii šéfuje Iveta Belányiová, ktorá sama patrí k odchovancom školy.

V začiatkoch SEŠ navštevovali žiaci z okresov Trnava, Galanta, od Šale i od Hlohovca a v najlepších 80. rokoch tam mávali aj vyše 800 žiakov. Po reorganizácii siete škôl sa OA stala jedinou svojho druhu v okrese Galanta a v tomto školskom roku má aktuálne 266 študentov.

Škola za 40 rokov existencie dosiahla desiatky úspechov v mnohých oblastiach. K výrazným kapitolám jej histórie však neodškriepiteľne patria súťaže v strojopise. Študenti sa v písaní na mechanickom, neskôr na elektronickom a elektrickom písacom stroji a na počítačoch, ako aj v stenografii cibrili hlavne pod vedením pedagogičky Heleny Ďurišovej. "Súťaže, v tomto roku už 48. ročník, mávali postupové kolá, od školského po celoštátne. Priamo u nás na škole sa konalo dvakrát finále Slovenska a ešte pred rozdelením, v roku 1988, aj Československa," povedala Ďurišová. K najúspešnejším reprezentantom patrila majsterka Slovenska z roku 1995 Katarína Volčková so 470 údermi za minútu na elektrickom stroji, v roku 2000 to bol Marek Špendla s 500,5 úderu. "Jeho slovenský rekord vydržal takmer 10 rokov," dodala Ďurišová. Pred piatimi rokmi triumfovala na súťaži Ivana Pazúrová so 454 údermi.

Sereďskú obchodnú akadémiu zviditeľňujú súťaže i Knižné hody

Sereď 9. júna (TASR) – Študentom Obchodnej akadémie (OA) v Seredi sa dlhodobo darí úspešne reprezentovať svoju alma mater na rôznych odborných súťažiach a projektoch. Na stenách školy možno vidieť popri športových aj diplomy, ktoré dokazujú, že na svoj budúci profesijný život sa pripravujú svedomito a vedomosti vedia zúročiť už počas štúdia.

"V súčasnosti má naša škola jeden študijný odbor - obchodnú akadémiu, ale usilujeme sa o získanie ďalšieho – školy podnikania od školského roku 2014/15," uviedla riaditeľka Iveta Belányiová. Absolventi OA sa podľa nej najviac po skončení štúdia uplatňujú v bankovom sektore a poisťovníctve, tiež v štátnej správe, informačných technológiách. Dokážu fungovať aj ako živnostníci a poskytovať služby napríklad v účtovníctve. "O úrovni vzdelávania u nás svedčia aj certifikáty, napríklad certifikát kvality International Education Society London s pobočkou v Brne umožňuje uznať naše vzdelanie v zahraničí. Máme licenciu na konanie štátnych skúšok v strojopise, čo pri maturite nahrádza praktickú časť skúšky, tak to naši žiaci vo veľkom využívajú," dodala riaditeľka. Mnohí pokračujú na vysokých školách ekonomického zamerania, ale i na práve či informačných technológiách.

O zapájaní sa študentov do súťaží má čo povedať Jana Mlynárová, ktorá zastrešuje túto činnosť na škole. "Vlani sme sa prvýkrát zapojili do dvoch vedomostných súťaží – Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne ako jediní zo Slovenska a do Finančného kompasu Nadácie Partners Group. Minulý rok i teraz sme boli veľmi úspešní," konštatovala Mlynárová. Vlaňajšia finalistka Baťovej súťaže Dominika Fančovičová dostala za svoje výsledky "voľnú kartu" na štúdium, vedomosti tohtoročného finalistu vo Finančnom kompase Mateja Hornáka vyniesli pre OA odmenu vo výške 2000 eur a pre neho kvalitný tablet. "Vlani postúpilo do finále kompasu osem žiakov," dodala Mlynárová. Na škole rezonovala aj súťaž Generácia euro a ďalšie.

Atraktívnou je aktivita, za ktorou stojí učiteľka slovenského jazyka Mariana Kamenská. Z poznania, že dnešné deti čítajú knihy čím ďalej, tým menej, vznikli Knižné hody, ktoré si už zapísali 8. ročník. "Je to o vzbudení záujmu o literatúru u nich i verejnosti. Knižné hody sa konajú v meste, v stánkoch študenti predstavujú vybrané historické obdobie. V tomto roku to boli napríklad štúrovci," uviedla riaditeľka školy. Literárnym dielom, rozpísaným na pásky, sa dvakrát pokúsili o slovenský rekord v živej reťazi, tento rok sa spojilo 1200 žiakov OA, základných a materských škôl a tiež Sereďanov. "Knižnými hodmi sa naša škola v Seredi zviditeľnila, majú podporu radnice a verejnosť si ich žiada," konštatovala s upokojením Iveta Belányiová.

Obchodná akadémia v Seredi chce mať vodu z vlastnej studne

Sereď 9. júna (TASR) – Areál Obchodnej akadémie (OA) v Seredi je rozľahlý. Na 18 hektároch je až deväť objektov, o ktoré sa musí vedenie školy starať. Okrem hlavnej budovy a jej novej časti je to internát, jedáleň, posilňovňa, telocvičňa, školské výpočtové laboratórium a stará škola. A tiež športová hala, ktorú dostala do užívania od mesta a teraz si jej prenájmom iným subjektom vylepšuje svoj rozpočet.

Peniaze, ktoré škola má k dispozícii, však nevystačujú na jej údržbu tak, ako by si to v OA predstavovali. Siahli preto ako mnohí iní po možnosti získať prostriedky z grantov. "Niektoré časti budov sú v havarijnom stave, nutná je výmena okien, rekonštrukcia striech na niektorých objektoch a obnova fasády školy," povedala riaditeľka Iveta Belányiová. Na tieto práce by OA potrebovala zhruba 50.000 eur. "Radi by sme využili eurofondy, dúfame, že sa nám to podarí," uviedla. Dodala, že ďalšia možnosť, ako získať prostriedky na tento účel, bola Nadácia SPP. "Tam sme však, žiaľ, nesplnili kritérium priameho odberu plynu. Väčšina organizácií v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), teda aj my, majú odber cez sprostredkovateľa, tak nám táto alternatíva padla," konštatovala Belányiová.

Škole sa však podarilo získať finančné prostriedky na výmenu vnútroareálových rozvodov studenej vody a rekonštrukciu elektroinštalácie v športovej hale od ministerstva školstva a od TTSK na opravu šatní, strechy a chodieb. "Teraz ideme využiť alternatívnu, solárnu energiu. Na strechu športovej haly plánujeme osadiť solárne panely, ktoré dodajú energiu na ohrev vody pre telocvičňu a športovú halu. Ušetríme tým asi 50 percent ročných nákladov na ohrev. A ešte k tomu máme vlastnú studňu, ktorú sme zrekonštruovali a tú využijeme tiež," dodala riaditeľka školy. Pripravuje sa projekt na zásobovanie celej školy studničnou vodou a tak by sa OA stala sebestačná v zásobovaní pitnou vodou. Ušetrila by asi 60 až 70 percent nákladov.

FOTOGALÉRIA:

Študenti počas vyučovania
Školské výpočtové laboratórium


Nástenka


Školská jedáleň


Telocvičňa


Športová hala


Posilňovňa


Trofeje, ktoré získali študenti
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie