Rozvoj robotiky v Európe prinesie státisíce pracovných miest

Hľadám prácu
Brusel 3. júna (TASR) - Európska komisia (EK) a 180 firiem a výskumných organizácií pod záštitou platformy euRobotics rozbehli dnes najväčší civilný výskumný a inovačný program na svete v oblasti robotiky. EÚ očakáva, že investície do tejto oblasti prinesú 240.000 nových pracovných miest v Európe.

Spoločná iniciatíva s názvom SPARC bude pokrývať oblasť výroby, poľnohospodárstva, zdravotníctva, dopravy, civilnej ochrany a bežných domácností. SPARC je otvorená všetkým európskym spoločnostiam a výskumným inštitúciám.

Ide zároveň o snahu oživiť priemyselnú politiku EÚ a posilniť postavenie Európy na svetovom trhu robotiky, kde je snaha zarobiť okolo 60 miliárd eur ročne do roku 2020. EÚ očakáva, že táto iniciatíva povedie k vytvoreniu vyše 240.000 pracovných miest v Európe a zvýši podiel EÚ na svetovom trhu robotiky na 42 %.

Európska komisia bude do tohto programu investovať 700 miliónov eur a euRobotics 2,1 miliardy eur.

"Európa musí byť výrobcom a nielen spotrebiteľom robotov. Roboti znamenajú oveľa viac než len ako náhrada za ľudí - často robia veci, ktoré ľudia nemôžu robiť a zlepšujú všetko, od kvality života až po našu bezpečnosť," zdôraznila eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.

Predseda euRobotics Bernd Liepert pripomenul, že iniciatíva SPARC zaistí konkurencieschopnosť európskych priemyselných odvetví robotiky.

Robotika umožní spoločnostiam, aby aj naďalej vyrábali v Európe a nemuseli presúvať svoje operácie do krajín s nižšími pracovnými nákladmi. Potenciál robotiky však podľa iniciátorov SPARC ide ďaleko nad rámec továrenskej výroby - roboti sa uplatnia ako užitoční pomocníci v nemocniciach, pri kontrole nebezpečných elektrární alebo pri únavnej práci v poľnohospodárstve.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie