Zamestnávatelia navrhujú zamestnancom s nízkymi príjmami znížiť odvody

Mám prácu
Bratislava 27. mája (TASR) - Zvýšenie minimálnej mzdy nepovažujú zamestnávatelia združení v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR za dobrý krok vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu. Odborári žiadajú nárast minimálnej mzdy na rok 2015 zo súčasných 352 eur na 400 eur.

"Zamestnávatelia dlhodobo volajú po tom, aby sa znížilo odvodové zaťaženie nízkopríjmových skupín zamestnancov. Ak zníženie tohto odvodového zaťaženia prinesie vyšší disponibilný príjem pre týchto ľudí, tak to samozrejme vítame. V tomto kontexte nemáme problém ani so zvýšením ich príjmu, pretože to bude viesť k zvýšenej spotrebe, čo v konečnom dôsledku zvýši daňové príjmy pre štát a zlepší hrubý domáci produkt (HDP)," povedal prezident AZZZ Rastislav Machunka.

Asociácia podporuje otvorenie diskusie, ktorú naznačil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD), o zvýšení čistej mzdy nízkopríjmových zamestnancov pri nezvyšovaní, respektíve znížení nákladov ceny práce pre zamestnávateľov, alebo znížením odvodov pre túto skupinu zamestnancov. Ján Richter v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 (25. 5.) pripustil, že minimálna mzda by sa mohla v budúcom roku priblížiť k hranici 400 eur s tým, že kompenzáciou pre zamestnávateľov majú byť znížené odvody.

"Náš zámer je relatívne akceptovať návrh na zvýšenie minimálnej mzdy, možno ešte vyšší ako vlani, ale kompenzovať to pre zamestnávateľov nižšími odvodmi," avizoval šéf rezortu práce.

Tento zámer by podľa Machunku mohol zvýšiť motiváciu zamestnávateľov vytvárať nové pracovné miesta pre túto skupinu zamestnancov a znížiť tak počet nezamestnaných.

Pokiaľ nedôjde k zníženiu celkových nákladov a superhrubej mzdy, zvyšovanie minimálnej mzdy je podľa AZZZ absolútny hazard. "Spôsobilo by to totiž ďalšie prehĺbenie krízy, zvýšenie nezamestnanosti a prepúšťanie práve nízkopríjmových zamestnancov, ktorých má tento náš návrh chrániť," dodal Machunka.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie