Menej ako priemerný plat na Slovensku zarába 58 % ľudí

Mzdy a analýzy
Bratislava 22. mája (TASR) - Kým priemerný plat je na Slovensku 859 eur mesačne, medián, vyjadrujúci stredný plat, je o 9 % nižší. Menej ako priemerný plat v SR zarába 58 % ľudí. Medián hovorí o tom, koľko zarábajú bežní ľudia. Je to stredná hodnota platu a vyjadruje sumu, od ktorej polovica ľudí zarába viac a polovica ľudí menej ako je daná suma. Priemerný plat vypočítava priemer zo všetkých platov, ktorý je ovplyvnený najlepšie alebo najhoršie zarábajúcimi ľuďmi napriek tomu, že ich je menšina.

Podľa platového prieskumu Platy.sk najviac ľudí zarába na Slovensku mesačne od 501 do 700 eur. Druhou najpočetnejšou skupinou sú ľudia, ktorých mesačný príjem je v rozpätí od 701 do 900 eur.

Počet ľudí s platmi nad 900 eur, nad 1100 alebo nad 1300 eur už následne klesá. Nepriama úmera medzi výškou platu a počtom ľudí, ktorý ho zarába, platí po príjem 1500 eur mesačne a viac. Podľa prieskumu desatina ľudí na Slovensku v súčasnosti zarába viac ako 1500 eur mesačne,” povedal projektový manažér prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký.

Tri štvrtiny ľudí v Prešovskom kraji zarobia menej ako 900 eur. Najviac dobre zarábajúcich ľudí žije v Bratislavskom kraji. Viac ako 1100 eur mesačne zarobí v tomto kraji 44 % ľudí. Naopak, pod 500 eur v Bratislavskom kraji zarába 5 % zamestnaných.

Pre Bratislavský kraj však viac ako pre ostatné kraje platí, že rozdiel medzi ľuďmi s bežnými platmi a ľuďmi s najlepšími platmi je najväčší. Rozdiel medzi priemerným platom a mediánovým platom je až 14 %,” vysvetlil Dravecký.

V slovenských krajoch s najnižšími platmi, ako sú Prešovský a Banskobystrický, väčšina ľudí zarába menej ako 900 eur. Viac ako 1100 eur mesačne na výplatnej páske nedostáva ani pätina z ľudí v týchto krajoch. V Banskobystrickom kraji má viac ako 1500 eur mesačne 5 % ľudí, v Prešovskom iba 4 %.

Najviac skresľujúce sú priemerné platy v odvetví výroba potravín a nealkoholických nápojov. Priemerný plat v odvetví je síce 909 eur mesačne, no bežne ľudia zarobia iba 785 eur.

Podľa Draveckého v mnohých odvetviach vyzerajú priemerné platy vysoké, no môže to byť spôsobené výrazným rozdielom v platoch medzi bežnými zamestnancami a ich šéfmi. Dobrým príkladom je maloobchod, kde je síce priemerný plat 672 eur, no približne každý tretí zamestnanec tam zarába menej ako 500 eur.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie