Kvalitné vzdelávanie musí začať už v materskej škole

Školy a vzdelávanie
Trnava 15. mája (TASR) - Praktické schopnosti a zručnosti by sa mali u žiakov rozvíjať už v materských školách a vzdelávanie na stredných a vysokých školách potrebuje väčšie prepojenie na potreby regiónov. To sú jedny zo záverov konferencie s názvom Školy - centrá rozvoja regiónov, ktorá sa konala tento týždeň v Trnave.

Jedným z predpokladov na zlepšenie situácie je kreatívne vzdelávanie podporujúce inováciu a harmonický rozvoj detí už v materskej a základnej škole. Škôlkari v Nových Zámkoch sa takto napríklad učia digitálnym zručnostiam s pomocou aplikácií v tabletoch. Príkladom dobrej praxe je aj výučba alternatívnou Daltonovou metódou na základnej škole v Galante alebo pilotný projekt Škola na dotyk, prebiehajúci v desiatich mestách Slovenska. Desať zapojených škôl pripravuje rôzne študijné materiály a testuje aplikácie s využitím tabletov a dotykových displejov.

Problém, keď vzdelávací systém nekopíruje potreby trhu, nastáva na stredných školách. Podľa prognózy bude priemysel v nasledujúcich piatich rokoch potrebovať 320.000 ľudí, ale stredné odborné školy na Slovensku ročne pripravia len do 7000 absolventov. Veľmi dôležitým prvkom premeny odborného vzdelávania je rozvoj duálneho vzdelávania a možností absolvovania praktickej výučby žiakov v podnikoch. V súčasnosti je do neho zapojených 21 podnikov a v septembri 2014 by malo prax vo firmách absolvovať približne 500 študentov.

Spoločnosť Samsung Electronics Slovakia v Galante zaviedla tento systém už pred štyrmi rokmi. „Každý rok u nás získa kvalifikáciu a pracovné návyky do 40 študentov. Absolvujú prax, získajú štipendium a po ukončení praktickej skúšky aj certifikát," uviedol personálny riaditeľ spoločnosti Ivan Dubovan. "Polovica týchto študentov sa bežne stane aj našimi kolegami," dodal.

Praktické skúsenosti vo firmách môžu dnes vysokoškoláci získať aj cez projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti. Ako uviedol generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Turňa, projekt ponúka študentom možnosti dlhodobých stáží i exkurzií do podnikov. V prvom polroku 2014 je pripravené vzdelávanie touto formou pre 100 študentov.

Podujatie v Trnave pripravili Elektrotechnický klaster Slovensko, Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská obchodná a priemyselná komora a Občianske združenie Samsung.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie