Zamestnávatelia musia dbať na ochranu zamestnancov pri výkone práce

Pre zamestnávateľov
Bratislava 9. mája (TASR) – Zamestnávatelia na Slovensku by nemali uprednostňovať svoje obchodné záujmy pred vykonávaním potrebných preventívnych opatrení na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Na dnešnom Pietnom spomienkovom zhromaždení pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci to v Bratislave konštatoval premiér Robert Fico.

"Stav bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci na Slovensku v roku 2013 vo všeobecnosti nemôžeme hodnotiť ako uspokojivý. Konštatovanie platí aj pre vykonávanie prevencie a vyplýva to z poznatkov inšpekcie práce. Je nevyhnutné, aby zamestnávatelia neuprednostňovali svoje obchodné záujmy pred vykonávaním potrebných preventívnych opatrení na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci," povedal predseda vlády.

Zo zistení dozorných orgánov totiž vyplýva, že zamestnanci na Slovensku v podnikoch majú dlhý pracovný čas, nemajú dostatočný odpočinok, sú preťažovaní pracovnými úlohami a pracujú veľakrát pod stresom.

Pracovná úrazovosť na Slovensku má však celkovo klesajúci trend. Vlani bolo registrovaných celkove 8283 pracovných úrazov, čo predstavuje o 28 úrazov menej oproti roku 2012. V roku 2013 vzniklo 55 závažných pracovných úrazov s následkom smrti, zaevidovaných bolo 156 úrazov s ťažkou ujmou na zdraví, čo oproti roku 2012 predstavuje pokles o 11 úrazov. Najvyšší podiel pracovných úrazov sa pritom koncentroval v priemyselnej výrobe, stavebníctve, doprave a skladovaní, ako aj vo veľkoobchode a maloobchode.

Ako uviedol premiér, prioritou slovenskej vlády je eliminovať príčiny vzniku poškodenia zdravia zamestnancov a zvyšovať úroveň ochrany bezpečnosti a zdravia ľudí na konkrétnych pracoviskách, a to aj prostredníctvom optimalizovania pracovných podmienok.

Zároveň pripomenul, že v súvislosti s ochranou života a zdravia zamestnancov je potrebné riešiť aj problematiku nelegálneho zamestnávania na Slovensku.

"Nelegálnym zamestnávaním je zneužívaná ťaživá situácia nezamestnaných," poznamenal Fico s tým, že v záujme vlády je s týmto problémom bojovať. "Aj preto od roku 2013 boli v inšpektorátoch práce zvýšené počty pracovných pozícií pre inšpektorov práce o 36 a boli vytvorené útvary kontroly nelegálneho zamestnávania," priblížil premiér s tým, že v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2012 - 2016 rezort práce pripravil a vláda schválila novely viacerých všeobecne záväzných pracovnoprávnych predpisov. "V súčasnosti sa pripravujú ďalšie významné novelizácie. Chcem oceniť aj podiel odborov na bezpečnej a zdravej práci. Vysoko si vo vláde vážime aj podnikateľov, ktorí rešpektujú pracovnoprávne povinnosti a skutočne ochraňujú zamestnancov," dodal premiér.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) tiež pripomenul, že je dôležité, aby firmy dbali na ochranu svojich zamestnancov pri vykonávaní práce. "Zámer znížiť počet pracovných úrazov a chorôb z povolania je veľkou výzvou pre zamestnávateľov, aby preventívne zlepšovali pracovné podmienky a pripravovali zamestnancov na bezpečný výkon pracovných povinností," uviedol Richter.

Obaja predstavitelia vlády zároveň vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým, ktorých členovia rodín sa v minulom roku nevrátili z práce domov.

Pietne zhromaždenie pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
Tu bude player


Bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v SR za rok 2013 nemôžeme hodnotiť ako uspokojivú
Tu bude player
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie