Mzdy na Slovensku (2. časť)

Mzdy a analýzy

Najnižšie mzdy: služby a obchod

Najviac vidia na výplatnej páske riadiaci pracovníci, manažment – skoro 2 000 eur. Hneď za nimi sa umiestnili špecialisti, technici a odborní pracovníci s priemernou mzdou cez 950 eur. Priemernú hrubú mesačnú mzdu od 716 € do 762 € majú taktiež administratívni pracovníci, remeselníci, montážnici, operátori a montéri strojov a zariadení. Najmenej zarábajú pracovníci v službách a obchode, v poľnohospodárstve, pomocní a nekvalifikovaní pracovníci.

Zahraničné spoločnosti platia viac

Ktoré firmy platia najlepšie? Podľa druhu vlastníctva sú to jednoznačne zahraničné spoločnosti. Priemerná hrubá mesačná mzda za všetkých zamestnancov sa tu šplhá až k 1 578 eurám. Keď porovnávame dva najfrekventovanejšie druhy obchodných spoločností, „akciovku“ a „eseročku“, tak v „akciovke“ sa zarába na Slovensku o 160 eur viac, 1 032 eur.

Veľmi zaujímavý údaj získame, keď porovnáme mzdy zamestnancov obcí a krajov. Kým zamestnanci obcí a miest zarobia priemerne 665 eur, na úrovni samosprávnych krajov je to skoro 1 100 eur. Je to spôsobené najmä odlišnou štruktúrou zamestnancov. Najmenej na Slovensku platia cirkevné organizácie, v priemere čosi menej ako 500 eur.

Veľké organizácie platia na Slovensku vyššiu mzdu. Kým mzdy zamestnancov v organizáciách do 100 zamestnancov sa pohybujú na úrovni približne 800 eur, v organizáciách nad 1 000 zamestnancov platia priemerne 1 017 eur.

Na vrchole pred 40-kou

Vo vzťahu k veku je odmeňovanie zamestnancov na Slovensku viac než zaujímavé. Po štúdiu mzda sústavne rastie až do 35., respektíve 39. roku. Vo veku 30 až 39 človek zarába svoje maximum. Táto skutočnosť je zrejmá najmä v podnikateľskej sfére, už menej v nepodnikateľskej sfére.

„Cezpoľní“ majú viac

Na Slovensku je čoraz väčší podiel zamestnancov, ktorí sa sťahujú za zamestnaním do iného kraja v rámci Slovenskej republiky. Najviac „cezpoľných“ prijme Bratislavský kraj, ktorý absorbuje ľudí zo všetkých krajov. Keď porovnávame bydlisko, pracovisko a mzdu, zistíme, že vo väčšine prípadov zarábajú zamestnanci, ktorí dochádzajú za prácou z iného kraja, vyššiu mzdu ako tí, ktorí v danom kraji majú trvalý pobyt a aj pracujú. Spôsobuje to najmä skutočnosť, že mzdy „domácich zamestnancov“ ťahajú dole najmä nízkokvalifikovaní zamestnanci, ktorí majú nízky sklon k dochádzke za prácou.


Obe časti článku MZDY NA SLOVENSKU mali ambíciu zhrnúť väčšinu faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku mzdy zamestnanca. Každý by chcel zarábať viac. V ďalších článkoch sa dočítate ako na to.
Zdroj, foto: mzdovecentrum.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie