Štát chce pre mladých bez práce novú pomoc – právo prvého zamestnania

Hľadám prácu
Bratislava 14. apríla (TASR) – V boji s nezamestnanosťou mladých by mal štátu ešte v tomto roku pomáhať nový nástroj. Pripravuje ho ministerstvo práce a ide o takzvané právo na prvé zamestnanie. Rezort ho chce zaviesť do zákona o službách zamestnanosti. Novinka by mala fungovať na základe motivácie firiem, aby zamestnávali absolventov škôl. A to tak, že by im štát uhrádzal časť nákladov súvisiacich s cenou práce.

V súčasnosti má Slovensko podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) ubezpečenie z Bruselu, že takýto nástroj je možné zaviesť. Ministerstvo o ňom aktuálne diskutuje so sociálnymi partermi. Dialo sa tak aj počas dnešného zasadnutia tripartity, na ktorom Richter podľa vlastných slov dostal ubezpečenie od partnerov, že by oň mali záujem. "Otázkou je výška motivácie pre zamestnávateľa," doplnil šéf rezortu práce. Existuje podľa neho viacero variantov. Napríklad ten, že by štát zamestnávateľovi uhrádzal časť nákladov z ceny práce po dobu 12 mesiacov a ďalších šesť mesiacov bude firmu povinná toto pracovné miesto udržať.

Richter pritom vidí reálne, že by sa nový nástroj uviedol do praxe už v priebehu tohto roka. Jeho príprava na ministerstve je v takom štádiu, že by mal ísť do legislatívneho procesu už v prvom polroku a uplatňovať by sa mal už v tomto roku.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie