Delené pracovné miesta môžu vyriešiť zamestnanosť rodičov

Mám prácu
Bratislava 1. apríla (TASR) - Zamestnávatelia majú možnosť už vyše roka vytvárať delené pracovné miesta, na ktorých si zamestnanci v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sami medzi sebou rozvrhnú nielen pracovný čas, ale aj náplň práce pripadajúcu na dané pracovné miesto.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR nevedie štatistiky, koľko zamestnávateľov tento inštitút využíva. "Navrhli sme, aby sa tieto údaje zaradili do štatistických prieskumov už v tomto roku," povedal hovorca MPSVR Michal Stuška. Pripomenul, že Zákonník práce umožňuje aj iné formy flexibilných pracovných miest. "Patria k nim nielen delené pracovné miesto, ale aj kratšia alebo flexibilná pracovná doba, telepráca či práca z domu. Tieto formy sú veľmi zaujímavé najmä pre rodičov s malými deťmi. Zatiaľ sú využívané pomerne málo," skonštatoval.

Odvodové a daňové povinnosti sú v prípade deleného pracovného miesta rovnaké ako pri klasickom pracovnom pomere, preto podľa Stušku nemôžu byť dôvodom nízkeho dopytu po tomto spôsobe zamestnávania. "Zamestnávatelia na Slovensku zvyknú udávať iné praktické dôvody nevyužívania flexibility. Napríklad, že je pre nich jednoduchšie zaškolenie jedného zamestnanca na jedno miesto než dvoch."

Zamestnávatelia združení v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) tento nástroj vítajú. "Podľa našich informácií ho pokladajú za užitočný, za jeden z nástrojov flexibility pracovnoprávnych vzťahov. V Zákonníku práce určite má svoje miesto," reagovala hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková. Vyjadrila presvedčenie, že v praxi bude postupne nachádzať čoraz širšie využitie. "Delené miesto zvyknú využívať zamestnanci, ktorí v istom období z rôznych dôvodov alebo i dlhodobo potrebujú viac priestoru venovať rodine alebo iným mimopracovným aktivitám, pokiaľ sa so zamestnávateľom na využívaní deleného pracovného miesta dohodnú. Potom jedno pracovné miesto zdieľajú dvaja alebo i viacerí zamestnanci. Daňové a odvodové povinnosti sa odvíjajú od výšky zárobku, nezohľadňuje sa tento aspekt," dodala.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie