Pred odchodom za prácou do EÚ si overte sociálne poistenie

Mám prácu
Bratislava 23. mája (TASR) - Sociálna poisťovňa odporúča zamestnancom a živnostníkom (SZČO), aby sa pred odchodom za prácou do krajín EÚ informovali o svojich právach a povinnostiach v oblasti sociálneho zabezpečenia v konkrétnom štáte, keďže medzi právnymi predpismi štátov EÚ sú značné rozdiely.

Príslušné inštitúcie členských štátov EÚ, ktoré im poskytnú potrebné informácie, nájdu záujemcovia na internetovej stránke http://www.socpoist.sk/institucie-socialneho-zabezpecenia/8914s. Zamestnanec, resp. SZČO totiž podlieha v oblasti sociálneho zabezpečenia právnym predpisom tej krajiny, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť.

Voči Sociálnej poisťovni nevznikajú žiadne povinnosti tým, ktorí boli pred odchodom do zahraničia nezamestnaní, resp. boli študentmi a nemali v Sociálnej poisťovni uzavreté dobrovoľné sociálne poistenie. Ak ho uzavreté mali, musia v ňom buď pokračovať a nastaviť si platby počas neprítomnosti, alebo sa z neho v pobočke Sociálnej poisťovne odhlásiť.

V prípade zamestnanca, resp. SZČO (ak bola registrovaná v Sociálnej poisťovni) je pred odchodom do zahraničia potrebné splniť si odhlasovaciu povinnosť.

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnancov, resp. SZČO, aby si pri príchode do štátu EÚ v tamojšej inštitúcii sociálneho zabezpečenia overili, či ich zamestnávateľ prihlásil na poistné na sociálne poistenie a naopak, pri odchode zo štátu, kde vykonávali zárobkovú činnosť, požiadali o vystavenie formulára E 104, ktorým sa potvrdzujú doby sociálneho poistenia v danej krajine. Následne pri uplatňovaní svojich nárokov na jednotlivé dávky v budúcnosti budú mať výrazne zjednodušenú pozíciu vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, prípadne akejkoľvek inej príslušnej inštitúcii ktoréhokoľvek členského štátu EÚ, keďže preukázať výkon činnosti v zahraničí, najmä letných brigád v minulosti, je mimoriadne zložité.

V prípade, ak sa vykonáva zárobková činnosť mimo územia členských štátov EÚ, vrátane Švajčiarska a štátov EHP (Nórsko, Island a Lichtenštajnsko), mal by si záujemca o prácu skontrolovať, či SR má alebo nemá so štátom výkonu činnosti uzatvorenú medzinárodnú zmluvu v oblasti sociálneho zabezpečenie, aby vedel o svojich právach a povinnostiach v oblasti sociálneho zabezpečenia. V prípade, ak SR nemá uzatvorenú medzinárodnú zmluvu so štátom výkonu zamestnania, podlieha pracovník v oblasti sociálneho zabezpečenia výlučne právnym predpisom štátu výkonu zárobkovej činnosti.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie