Bonus na dieťa si môžu uplatniť živnostníci a dodatočne aj zamestnanci

Mám prácu
Bratislava 26. marca (TASR) – Rodičia, ktorí vlani podnikali, alebo si u svojho zamestnávateľa pozabudli uplatniť nárok na daňový bonus na vyživované alebo školopovinné dieťa, môžu tak urobiť ešte do pondelka 31. marca tak, že podajú daňové priznanie.

"Každý daňovník, ktorý poberal vlani zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti minimálne v sume 2026,20 eura, alebo, ak mal vlani príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 2026,20 eura a nevykázal stratu, môže si na toto vyživované dieťa uplatniť daňový bonus," pripomína hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Upozorňuje, že do príjmov sa nezahŕňajú takzvané pasívne príjmy. "Napríklad z prenájmu nehnuteľností, nepeňažnej výhry, predaja nehnuteľností či z vyplatenia podielového listu."

Daňový bonus patrí len za tie mesiace v minulom roku, počas ktorých sa dieťa považovalo za vyživované, teda nezaopatrené. Daňový bonus v plnej ročnej výške 254,64 eura patrí len tomu, kto vlani splnil podmienky počas celého roku a patrí len jednému z rodičov. Inak, za január až jún si daňovník môže odpočítať z dane 21,03 eura mesačne, za júl až december 21,41 eura mesačne.

"Bonus patrí daňovníkovi nielen na vlastné, ale aj na osvojené deti, deti manželky. Nárok si môžu uplatniť napríklad aj starí rodičia, ak mali počas minulého roka alebo časti roka nezaopatrené deti v náhradnej starostlivosti. Nárok na daňový bonus však nemajú partneri, aj keď vyživovali nevlastné deti druha či družky," upozorňuje Macíková.

Pokiaľ mal daňovník vlani príjmy len zo zamestnania, teda závislej činnosti, vypĺňa aktuálne tlačivo platné pre tento rok určené pre fyzické osoby typ A, priloží k nemu aj kópiu potvrdenia od zamestnávateľa o zrazených preddavkoch na daň v minulom roku. Pokiaľ mal príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, podáva priznanie na tlačive typ B platnom pre tento rok. K tlačivu priznania treba vždy pripojiť kópiu rodného listu dieťaťa, potvrdenie o návšteve strednej alebo vysokej školy v minulom roku a pokiaľ sa dieťa v minulom roku nemohlo pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, treba o tom k tlačivu priznania priložiť potvrdenie z príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie