Priznanie k dani z príjmov podávajú aj pracujúci v zahraničí

Mám prácu
Bratislava 22. marca (TASR) – Príjem zo zahraničia sa v daňovom priznaní uvádza vtedy, ak ide o daňovníka s trvalým pobytom na Slovensku, alebo takého, ktorý sa na území SR zdržiaval vlani viac ako 183 dní.

"Pre správne zdanenie minuloročných príjmov dosiahnutých jednak na území Slovenskej republiky, ako aj v zahraničí, je potrebné vychádzať z určenia rezidencie daňovníka, či ide o rezidenta SR, alebo iného štátu," vysvetľuje Mária Molnárová zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá mala počas minulého roku na území SR trvalý pobyt, alebo sa tu obvykle zdržiavala viac ako 183 dní. "Predmetom dane takého daňovníka je príjem plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky, ako aj zo zdrojov v zahraničí," zdôrazňuje Molnárová.

Zdaňovanie príjmov rezidenta SR, ktoré mu plynuli zo zdrojov v zahraničí, sa v prípade štátov, s ktorými má Slovensko uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, riadi príslušnou zmluvou a slovenským zákonom o dani z príjmov. Podmienkou uplatnenia zmluvy je preukázanie daňovej rezidencie. "Daňovník rezidenciu preukazuje do termínu výplaty, poukázania alebo pripísania príjmu k dobru daňovníka," priblížila.

Ak SR nemá so štátom, z ktorého rezidentovi plynuli príjmy, uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, zdaňovanie jeho príjmov bude podliehať výlučne ustanoveniam nášho zákona o dani z príjmov.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie