ZŠ v bratislavskom Lamači oceňujú za prípravu na osemročné gymnáziá

Školy a vzdelávanie
Bratislava 24. marca (TASR) – Dobré referencie a dôvera v kvalitnú prípravu žiakov na osemročné gymnáziá. To je hlavný dôvod, prečo je Základná škola na Malokarpatskom námestí v bratislavskej mestskej časti Lamač príťažlivá aj pre rodičov detí z iných mestských častí.

Školu, ktorá vznikla v roku 1977, v súčasnosti navštevuje 35 percent detí, ktoré nie sú z Lamača. "Kým v predchádzajúcich rokoch najviac detí z iných mestských častí prihlasovali rodičia na prvý stupeň, v súčasnosti je trend ich umiestňovať najmä do piateho ročníka," uviedla pre TASR riaditeľka ZŠ na Malokarpatskom námestí Alena Petáková. "Naša ZŠ je považovaná za školu, ktorá vie veľmi kvalitne pripraviť žiaka na osemročné gymnázium," vysvetlila.

Dobré meno má škola nielen u rodičov, ale aj u riaditeľov osemročných gymnázií. "Je pre mňa ocenením, ak mi riaditeľ takéhoto gymnázia povie, že aj slabší žiak z našej školy je na osemročné gymnázium lepšie pripravený ako tí najlepší z niektorých iných škôl," uviedla riaditeľka ZŠ v Lamači. Priznala ale, že aj v tomto prípade to má svoju odvrátenú stránku. "Na jednej strane ma teší takáto vizitka, na druhej strane nám robia starosť organizačné komplikácie, keďže pri početnom odchode detí na osemročné gymnázium musíme spájať triedy," poukázala riaditeľka na realitu. Dodala, že k spájaniu tried často nútene dochádza aj v deviatom ročníku, po tom, čo viacerí ôsmaci odchádzajú na bilingválne gymnáziá.

Napriek tomuto odlevu žiakov patrí lamačská ZŠ ku školám s veľkým počtom žiakov. "Kým celoslovenský priemer na ZŠ je okolo 209 žiakov, tá naša má 470," uviedla riaditeľka školy. Neustále rastúci záujem o túto školu potvrdzujú aj zápisy detí do prvého ročníka. Pred približne desiatimi rokmi, v školskom roku 2003/2004 prišlo na zápis 24 prvákov, v tomto roku ich bolo 106. "Myslím, že sa nám vyplatila mravčia práca, samotné úsilie, ktoré vkladáme do programu vzdelávania, ale aj úsilie pri propagácii toho, čo všetko škola poskytuje," zdôraznila Petáková.

Za veľmi silnú stránku školy riaditeľka považuje kvalitný učiteľský kolektív. Napriek tomu, že až na jedného muža ho tvoria samé ženy, Petáková tvrdí, že to nie je "typický" ženský kolektív. "Intrigy, hádky či nebodaj závisť tu nemajú miesto, každá z nás sa snaží o to, aby sme sa tu všetci cítili dobre, s pocitom podpory od druhých a uspokojenia vlastnou prácou," dodala.

Na ZŠ v bratislavskom Lamači sa každý žiak môže stať hviezdou

Bratislava 24. marca (TASR) - V škole by mali mať možnosť zažiť úspech všetky deti. To je jedno z hlavných hesiel, ktorými sa riadi Základná škola na Malokarpatskom námestí v bratislavskom Lamači. Dôkazom tejto filozofie je projekt Naše hviezdy.

Každý štvrťrok sú vyhlásené Hviezdy školy a fotografie detí, ktoré sa nimi stali, visia na nástenke na centrálnej chodbe školy. Medzi hviezdami sa pritom objavujú aj deti, ktoré nikdy nebudú patriť medzi premiantov. Riaditeľka školy Alena Petáková TASR prezradila, že sa pri tomto projekte nechali inšpirovať príkladom zo zahraničia a riadili sa aj myšlienkami psychológov, poukazujúcich na to, že veľká časť detí nemá v škole často možnosť pozitívne vyniknúť. Rozhodli sa preto dať možnosť "zahviezdiť" aj deťom, ktoré nemajú najlepší prospech, nevynikajú vedomosťami a ani správaním.

"Aj takéto deti však vedia prejaviť dobré srdce, vedia pomôcť spolužiakovi alebo pani učiteľke, prípadne aj ony sa vedia posnažiť a pripraviť zodpovedne projekt či domácu úlohu," vysvetlila Petáková. "A práve tým, že oceníme aj toto ich úsilie či dobrý skutok, ich vlastne chceme viesť k tomu, že takéto momenty, kedy sa z nich stávajú hviezdy, budú chcieť zopakovať," dodala riaditeľka školy.

Projekt Naše hviezdy existuje na škole už päť rokov. Podľa slov riaditeľky si za ten čas získal takú obľubu, že toto ocenenie je žiakmi a aj ich rodičmi vnímané významnejšie ako pochvala od triedneho učiteľa či dokonca riaditeľa školy na konci školského roku.

Projekty ZŠ v Lamači, ktoré sa uchádzajú o granty, tvoria aj žiaci

Bratislava 24. marca (TASR) – Plocha, ktorú počas veľkej prestávky využívajú žiaci Základnej školy (ZŠ) v Lamači, bude vyzerať tak, ako si ju predstavujú samotné deti. Je to výsledok žiackeho projektu, ktorý sa úspešne uchádza o grantovú podporu.

"V tomto prípade išlo o projekt v rámci Dňa zeme," vysvetlila riaditeľka školy Alena Petáková. Ako dodala, chlapci a dievčatá dostali úlohu nielen poupratovať priestory a okolie školy, ale aj navrhnúť, v akej podobe by chceli priestor, kde sa zdržiavajú počas veľkých prestávok. "V súčasnosti je to zanedbaný priestor, je tam popraskaný asfalt, nie sú tam lavičky, deti tam nemajú možnosti pre hru ani zábavu," objasnila riaditeľka školy.

Všetky triedy preto navrhli, aké prvky by na tejto ploche mohli byť. Chlapci a dievčatá urobili makety, powerpointové a v niektorých prípadoch dokonca aj jednoduché 3D prezentácie. Projekty prezentovali a obhajovali pred porotou. Tú tvorili zástupcovia školy, samosprávy a súkromnej spoločnosti, ktorá školu finančne podporuje. Porota napokon neurčila víťazné projekty, ale odporučila, aby sa na najlepších myšlienkach pracovalo ďalej.

"Vďaka spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave nám potom jej študenti, ktorí navštevujú odbor architektúry, pripravili dizajnové plány budúceho priestoru," uviedla Petáková. Na ploche má vzniknúť oddychová, edukačná a športová zóna. Práve priestor pre šport by mal byť dokončený ako prvý, už v máji tohto roku. "Vďaka podpore zastupiteľstva sme získali 11.000 eur na rekonštrukciu asfaltového povrchu, ďalších 3000 eur na hracie prvky je z grantu ČSOB," informovala Petáková. "Verím, že tento detský sen sa nám dospelým postupne podarí splniť," dodala riaditeľka školy.

ZŠ v Lamači sa zapája aj do ďalších environmentálnych a športových projektov, granty napríklad získala v rámci Enviroprojektu 2013 na vybudovanie Eko-centra školy, či v rámci projektu Športujme bezpečne, kde sa vďaka dotáciám podarilo vymeniť drevený obklad v telocvični. Škola sa nedávno zapojila aj do súťaže v zbere plastových fliaš jedného z obchodných reťazcov. Žiaci a ich rodičia odovzdali celkovo 21.441 plastových fliaš. Uchádzajú sa tak o jednu zo siedmich cien, ktorou je aj dotácia na vybudovanie kvalitného športoviska pri škole. To v súčasnosti ZŠ v Lamači chýba.

FOTOGALÉRIA:

Riaditeľka školy Alena Petáková


Budova ZŠ


Školský dvor, ktorý čaká rekonštrukcia


Nástenka s fotografiami ocenených žiakov
Zdroj, foto: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie