Dávky v nezamestnanosti sú od dane oslobodené

Odchádzam z práce
Bratislava 23. marca (TASR) – Nezamestnaní, ktorí vlani poberali dávky, nemusia podávať priznanie, ak ich minuloročný celkový príjem z iných zdrojov nepresiahol 1867,97 eura. Dávky v nezamestnanosti sú, ako pripomína tajomníčka komisií Slovenskej komory daňových poradcov Mária Molnárová, príjmom oslobodeným od dane a táto dávka sa teda v daňovom priznaní nikdy neuvádza.

"Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2013 je povinný podať daňovník, ktorého celkové minuloročné zdaniteľné príjmy presiahli 1867,97 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený, vrátane príjmov zo zdrojov v zahraničí," pripomína Molnárová.

Nezamestnaný, ktorý časť minulého roka poberal príjem zo závislej činnosti, teda zo zamestnania na dohodu alebo na pracovnú zmluvu na území Slovenskej republiky a zamestnávateľ mu zrážal preddavky na daň, môže dobrovoľne podať daňové priznanie. A to aj v prípade, že jeho celkový zdaniteľný príjem v roku 2013 nepresiahol 1867,97 eura.

"Podaním priznania si uplatní nárok na vrátenie zrazených preddavkov na daň. Daňový úrad daňovníkovi daňový preplatok vráti, ak je vyšší ako 5 eur. Treba však v príslušnej časti tlačiva priznania vyplniť žiadosť o vrátenie daňového preplatku," pripomína Molnárová.
Zdroj, Foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie