Nový stavebný zákon sprísni podmienky povoľovania, zníži sa aj byrokracia

Legislatíva
Bratislava 17. marca (TASR) - Prísnejšie podmienky povoľovania stavieb, dôraz na odbornú kvalifikáciu pracovníkov stavebných úradov a zníženie byrokratickej záťaže, to sú niektoré z kľúčových zmien, ktoré sa navrhujú v novom stavebnom zákone.

"Chceme, aby si občania mohli na stavebných úradoch vybaviť svoje záležitosti čo najrýchlejšie a efektívne. Plánujeme preto spájať niektoré konania, napríklad pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, aby účastníci nepredkladali tie isté potvrdenia na viaceré úrady," priblížil navrhované zmeny hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Martin Kóňa.

Dôraz sa bude klásť aj na odbornú prípravu pracovníkov stavebných úradov. "Na rozdiel od súčasného stavu chceme, aby títo pracovníci absolvovali odbornú prípravu ešte predtým, než začnú svoju profesiu vykonávať," informuje ďalej Kóňa. Kvalifikáciu si budú musieť zvyšovať aj počas výkonu funkcie a taktiež budú musieť absolvovať školenia a skúšky, bez ktorých nebudú môcť vykonávať svoje povolanie.

Sprísnia sa aj podmienky pri technicky náročných stavbách, akými sú napríklad mosty, priehrady, inžinierske alebo výškové budovy. "Týkať sa to bude hlavne statických posudkov, výkonu stavebného dozoru či technickej dokumentácie. Takisto zvyšujeme aj zodpovednosť architektov, stavebných inžinierov, ako aj osôb, ktoré vykonávajú stavebno-technický dozor," dodáva Kóňa.

Návrh posunie rezort dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja do medzirezortného pripomienkového konania v najbližších týždňoch.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie