Najväčšia oravská základná škola má miliónový ročný rozpočet

Školy a vzdelávanie
Zákamenné 10. marca (TASR) – Najväčšia oravská obec Zákamenné s približne 5300 obyvateľmi sa môže právom popýšiť najväčšou základnou školou s viac ako 700 žiakmi. Jej súčasťou sú aj dva objekty materskej školy so 150 deťmi. Zabezpečenie riadnej prevádzky si vyžaduje ročný rozpočet na úrovni jedného milióna eur.

"Na prvý pohľad je to závratná suma, no iba dovtedy, keď si ju rozmeníme na to množstvo žiakov, takmer stovku zamestnancov a obrovský školský areál s viacerými budovami. Nie je to vôbec jednoduchá úloha, ale stojí to za pohľad na 34 tried plných našich spokojných detí," uviedol pre TASR starosta Milan Vrábeľ.

Financovanie školy sa podľa neho v poslednom čase výrazne zlepšilo. "Po zmenách príslušnej legislatívy sa nám dýcha oveľa ľahšie ako sotva pred desaťročím, keď sme museli krvopotne zháňať sponzorov aj na nákup základných školských pomôcok," kvitoval zavedenie štátneho normatívu na žiaka.

"Výdatnou pomocou bola aj možnosť uchádzať sa o príspevky z eurofondov. Za 1,5 milióna eur sme komplexne zrekonštruovali šesť školských objektov a vybavili ich moderným zariadením. Deti určite vychováva aj vhodné prostredie. Veľkým prínosom je i to, že sa nám podarilo zmeniť palivovú základňu na drevnú štiepku," dodal starosta Zákamenného.

Detský divadelný súbor Prvosienka preslávil Zákamenné až v Japonsku

Zákamenné 10. marca (TASR) – Desaťročné výročie svojej mimoriadne aktívnej existencie si pripomína Detský divadelný súbor Prvosienka pri Základnej škole s materskou školou Jána Vojtaššáka v Zákamennom. Za pomerne krátky čas už dokázal presláviť túto oravskú obec na medzinárodných festivaloch detského divadla v mnohých krajinách.

"Odzvonením poslednej vyučovacej hodiny ani zďaleka nekončí každodenný život našej školy. Medzi pestrou ponukou voľno-časových aktivít je aj divadelný krúžok. Základy mu položilo veľmi osvedčené skúšanie netradičných foriem vyučovania slovenčiny. Deti i nás to doslova nadchlo," priblížil pre TASR riaditeľ Pavol Demko.

Talentovaní divadelníci zo Zákamenného získali za uplynulých sedem rokov šesť prvenstiev v celoštátnej súťaži detskej dramatickej tvorivosti. "Neponúkame klasické detské divadlo. Založili akúsi novú kategóriu detského divadla pre dospelých. Naše predstavenia nútia divákov zamyslieť sa a odniesť si ponaučenie," pokračoval Demko.

"V roku 2010 sme sa zúčastnili na svetovom festivale v nemeckom Lingene, predvlani sme účinkovali v japonskej Toyame a v minulom roku v Belgicku či Kanade. Jazykové bariéry lámeme tak, že dokážeme hrať v angličtine a v ostatnom čase sme sa zamerali na pohybové divadlo. Je síce náročné, no zrozumiteľné všade," dodal riaditeľ základnej školy v Zákamennom.

Olympionik M. Bajčičák nedá dopustiť na základnú školu v rodnej obci

Zákamenné 10. marca (TASR) – Dlhoročný reprezentant SR v behu na lyžiach a víťaz pretekov Svetového pohára Martin Bajčičák, ktorý potvrdil výbornú formu aj na nedávnej olympiáde v Soči, robil prvé kroky v bielej stope ako člen niekdajšieho športového strediska základnej školy v jeho rodnej oravskej obci Zákamenné.

"K bežkám ma priviedol skvelý učiteľ telesnej výchovy Albín Bernaťák. Navždy mu budem za to nesmierne vďačný. V našej škole sme mali priam ideálne podmienky na športovanie. Prežil som v nej perfektné detstvo a napokon som to dotiahol až do reprezentácie a na vrcholné súťaže," uviedol Bajčičák pre TASR.

Veľmi dôležité podľa neho bolo, že učitelia dbali, aby žiaci nezabúdali popri športe na školu. "Často sme chodili na preteky či sústredenia, no náš telocvikár vždy dohliadal, aby sme sa aj učili. Tam treba hľadať korene, že som úspešne absolvoval dolnokubínske gymnázium a následne i vysokoškolské štúdium," vyzdvihol.

"Po dennodenných tréningoch som bol neraz unavený. Triedna učiteľka pani Revajová akceptovala moju športovú vášeň, no zároveň bola správne prísna a dbala na riadnu prípravu na vyučovanie. Teraz viem, že bez tohto prístupu by som sa nestal vrcholovým športovcom," dodal účastník piatich zimných olympijských hier.

Najväčšia oravská základná škola hospodári s miliónovým ročným rozpočtom
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie