Dobrovoľnícke aktivity uchádzača nie sú pre zamestnávateľov dôležité

Pre zamestnávateľov
Bratislava 26. februára (TASR) – Zmysel pre zodpovednosť, schopnosť riešiť problémy, adaptabilita, flexibilita a komunikačné schopnosti sú kompetencie, na ktoré zamestnávatelia pri prijímaní uchádzačov o zamestnanie prihliadajú najviac. Ukázal to prieskum projektu VOLWEM (Dobrovoľníctvo – cesta k zamestnaniu), ktorý realizovala Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že personalistom u uchádzačov o zamestnanie najviac chýba zodpovednosť, schopnosť aktívne počúvať a riešiť problémy, ale aj schopnosť sebariadenia, uvedomovanie si vlastných silných a slabých stránok či emócií.

"Napriek tomu sú pri výbere budúcich zamestnancov pre zamestnávateľov okrem sociálnych a komunikačných kompetencií najdôležitejšie vedomosti a zručnosti preukázané pri pracovnom pohovore a formálne vzdelanie," priblížila realizátorka výskumu Alžbeta Brozmanová Gregorová z UMB.

Dobrovoľnícke aktivity nie sú zamestnávateľmi vnímané ako faktor dôležitý pri výbere nových zamestnancov. V hodnotení dosiahli len 4 %. Pozitívne vnímajú dobrovoľnícku skúsenosť najmä tie spoločnosti, ktoré svojich zamestnancov zapájajú do firemných dobrovoľníckych aktivít. Až 79 % respondentov sa zriedka alebo takmer nikdy nestretáva s prezentáciou dobrovoľníckych skúseností v životopisoch alebo na pracovných pohovoroch.

"V zahraničí, ale aj u nás existuje mnoho pozitívnych príkladov ľudí, ktorí vďaka zapojeniu sa do dobrovoľníctva získali mnohé kompetencie a vedomosti. V projekte VOLWEM preto spolu s partnermi z Veľkej Británie a Českej republiky pracujeme s dobrovoľníkmi, úradmi práce, zamestnávateľmi a dobrovoľníckymi organizáciami na Slovensku na tom, aby každý z nich objavil, pomenoval a bral do úvahy aj zručnosti získané dobrovoľníckou činnosťou," vysvetlila prezidentka Platformy Alžbeta Mračková.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie