Ľudia očakávajú o 4 % vyššie platy ako vlani

Mzdy a analýzy
Bratislava 25. februára (TASR) - Ľudia, ktorí si hľadali prácu za posledný rok, očakávajú o 4 % vyššie platy ako tí, ktorí si hľadali prácu rok pred nimi. Ženy očakávajú až o štvrtinu nižšie platy ako muži. Najvyššie platové očakávania majú ľudia vo veku od 35 do 44 rokov.

Ľudia, ktorí si hľadali prácu v poslednom roku, vo svojich životopisoch uvádzajú, že by chceli zarábať v priemere 823 eur. Tým, ktorí si hľadali prácu rok pred nimi, stačilo v priemere 792 eur mesačne.

Ak si vlani hľadal prácu muž, predpokladal, že jeho mesačný plat bude 936 eur. Ženy, ktoré si za posledný rok hľadali prácu, vo svojich životopisoch uvádzali svoje predstavy o plate vo výške 710 eur.

"Očakávané platy žien sú približne o štvrtinu nižšie ako očakávané platy mužov, čo môže byť na jednej strane spôsobené výberom nižšie platených pozíciách, na ktorých si hľadajú ženy častejšie prácu a zároveň tým, že ženy sa vo svojich platových očakávaniach podceňujú," vysvetľuje Miroslav Dravecký, projektový manažér online prieskumu Platy.sk.

"Keď sme očakávané platy porovnali s tými skutočnými, ktoré na danej pozícii ľudia zarábajú, ženy sa oproti mužom podceňujú výraznejšie. Vo svojich životopisoch predpokladajú ženy o 6 % nižší plat, ako je skutočný plat na pozícii, kým u mužov je rozdiel medzi očakávaným a skutočným platom len dvojpercentný," dodáva Dravecký.

Najnižšie platové očakávania majú ľudia vo veku od 17 do 24 rokov. V priemere očakávajú, že budú zarábať 701 eur mesačne. Ide o ľudí, ktorí vstupujú na trh práce, nemajú vysokoškolské vzdelanie ani dlhoročnú prax. Najčastejšie si hľadajú prácu na pozíciách v administratíve alebo na pozíciách v obchode, ako sú predavač či pokladník.

Skupina vo veku od 25 do 34 rokov si predstavuje, že bude mesačne zarábať 873 eur. Najvyššie platové očakávania majú ľudia vo veku od 35 do 44 rokov, a to 893 eur. Následne očakávané platy ľudí klesajú a ak sa chce zamestnať človek nad 45 rokov, počíta s platom 861 eur. Človek, ktorý si hľadá prácu po 55-ke, si myslí, že jeho mesačný plat bude 842 eur.

Najnižšie očakávané platy majú ľudia v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Najvyššie v Bratislavskom kraji. Priemerný očakávaný plat v Bratislavskom kraji za minulý rok bol 887 eur mesačne. Najbližšie k očakávaným platom v Bratislavskom kraji majú ľudia, ktorí si hľadajú prácu v Trnavskom kraji, kde by mesačne chceli zarábať 807 eur. V ostatných krajoch na Slovensku ľudia platy nad 800 eur mesačne neočakávajú. Najnižšie očakávané platy majú ľudia v Prešovskom a Žilinskom kraji, kde očakávaný plat za posledný rok bol 741 eur.

Najviac sa očakávané platy medzi jednotlivými krajmi líšia, ak ide o ľudí, ktorí si hľadajú prácu v ekonomike, informačných technológiách, manažmente, práve a legislatíve alebo textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle.

Priemerný očakávaný plat ľudí, ktorí si hľadajú prácu v ekonomike v Banskobystrickom kraji je 760 eur. Ľudia v Bratislavskom kraji, ktorí si hľadajú prácu v tejto kategórií pozícii, by chceli zarábať mesačne 974 eur.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie