Ak ste naposledy pracovali v EÚ, o dávku v nezamestnanosti žiadajte v zahraničí

Odchádzam z práce
Bratislava 20. mája (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje občanov pracujúcich v krajinách Európskej únie, že po ukončení zamestnania by si nárok na dávku v nezamestnanosti mali v zmysle európskej legislatívy uplatňovať v štáte posledného zamestnania.

Sociálna poisťovňa im totiž po návrate na územie Slovenska dávku priznať nemusí napriek tomu, že preukážu – spolu s dobou poistenia v nezamestnanosti v štáte Európskej únie - 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných dvoch rokoch pred zaevidovaním sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Neprizná im ju v prípade, ak počas práce v zahraničí nemali na Slovensku zachované bydlisko, resp. centrum záujmov.

V tejto súvislosti poisťovňa pripomína, že pod bydliskom sa nechápe trvalý alebo prechodný pobyt podľa vnútroštátnych predpisov Slovenskej republiky. Kritériami na určenie centra záujmov sú dĺžka doby zdržiavania sa na území daného štátu, miesto, dĺžka a stabilita výkonu zárobkovej činnosti, dĺžka trvania pracovnej zmluvy, rodinný stav a rodinné väzby, miesto výkonu akejkoľvek nezárobkovej činnosti, bytová situácia a stabilita tejto situácie, miesto, kde dochádza k zdaňovaniu príjmov. Sociálna poisťovňa tieto skutočnosti posudzuje na základe Vyhlásenia žiadateľa na účely posúdenia bydliska, ktoré vyplní sám žiadateľ o dávku v nezamestnanosti.

TASR informoval Komunikačný odbor Sociálnej poisťovne.
Zdroj, foto: TASR

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie