Košické Konzervatórium Exnárova sídli v bývalej škôlke

Školy a vzdelávanie
Košice 17. februára (TASR) – Košické Konzervatórium Exnárova vychováva mladých umelcov už 22 rokov. Vzniklo v roku 1992 pod názvom Stredná umelecká škola s hlavnými študijnými odbormi hudobno-dramatické umenie a hra na hudobných nástrojoch. Neskôr sa zmenila na Spojenú školu s organizačnými zložkami - Konzervatóriom a Strednou umeleckou školou (SUŠ). Druhá zložka, ktorá sa zameriavala na výtvarné umenie, zanikla v roku 2011.

Počiatky školy však siahajú ešte do roku 1991. "Na vtedy jedinom košickom konzervatóriu vzniklo oddelenie zamerané na talentované rómske deti, ale aj žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. O rok neskôr sa táto časť oddelila ako samostatná umelecká škola," spomína riaditeľ Konzervatória Exnárova Róbert Galovics.

Kuriozitou je, že sídlom konzervatória je budova niekdajšej materskej školy. Keďže výučba mladých hudobníkov, spevákov či tanečníkov si vyžaduje osobitné priestory, budova prešla veľkými zmenami. Priečkami tak vzniklo viacero nových miestností so zvukovou izoláciou. Chodby v škole sú pomerne úzke a v novom návštevníkovi vzbudzujú dojem labyrintu, zároveň však na nich cítiť tvorivú a takmer rodinnú atmosféru. "Máme dosť veľa žiakov, takže sme trošku v stiesnených podmienkach, ale snažíme sa využiť každú jednu miestnosť na vyučovanie. Nedávno sme dokonca zriadili v bývalej kočikárni nové priestory pre hráčov na bicie," priblížil riaditeľ. Vyučovanie pritom prebieha od rána až do večera.

Škola sa nachádza v tichom prostredí na okraji sídliska Dargovských hrdinov. Disponuje divadelnou sálou, troma baletnými sálami, odbornými učebňami s hudobnými nástrojmi, ako aj špeciálnymi učebňami s modernou didaktickou audio a video technikou. Súčasťou konzervatória je aj vlastný chlapčenský internát. "Žiaci, ktorí tu bývajú, majú veľkú výhodu, že sú akoby priamo v škole a môžu v nej cvičiť až do večera," priblížil riaditeľ.

Zo štyroch košických konzervatórií je práve na Exnárovej to najväčšie, aktuálne má 400 študentov, ktorí pochádzajú z celého východného Slovenska, ale aj zo vzdialenejších kútov krajiny.

Na Konzervatóriu Exnárova možno maturovať aj z rómskeho jazyka

Košice 17. februára (TASR) - Hudbu, spev, tanec a hudobno-dramatické umenie ponúka študentom košické Konzervatórium Exnárova. Ide o šesťročné denné štúdium, v ktorom je štvrtý ročník ukončený maturitnou skúškou a šiesty absolventskou skúškou. Špecialitou tejto strednej školy je možnosť maturovať aj z rómskeho jazyka.

"Najviac žiakov sa nám hlási na herectvo, veľký záujem je tiež o tanec, spev patrí už tradične medzi naše silné odbory. Z hudobných nástrojov je najpríťažlivejšia gitara a bicie, ale máme záujemcov aj o klasické nástroje, či už sláčikové, klávesové alebo dychové," povedal riaditeľ konzervatória Róbert Galovics.

Po absolventskej skúške dostáva študent absolventský diplom s právom používať neakademický titul "diplomovaný umelec" - Dis.art. Stáva sa kvalifikovaným pedagógom pre základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času, môže sa uplatniť ako kultúrny osvetový pracovník alebo ako aktívny umelec. Veľa absolventov odchádza študovať ďalej na vysoké školy, a to nielen umeleckého smeru, ako je bratislavská VŠMU, Akadémia umení v Banskej Bystrici či JAMU v Brne. Mnohí nájdu uplatnenie ako pedagógovia na ZUŠ po celom Slovensku, ďalší sa realizujú ako umelci v rôznych divadlách, orchestroch či súboroch. "Hoci sme taká profilová škola, vlastne nevytvárame nezamestnaných, lebo v podstate všetci si nájdu uplatnenie," konštatoval riaditeľ.

Konzervatórium od svojich počiatkov v 90. rokoch 20. storočia prijímalo na štúdium mnohých talentovaných rómskych žiakov, a stalo sa prvou školou na Slovensku, kde sa maturovalo z rómskeho jazyka. "Nás teší, že aj veľa nerómskych žiakov sa prihlási na rómsky jazyk a aj dobrovoľne maturujú z tohto predmetu, čo si myslím, je dobrá vizitka," uviedol Galovics. Pýchou školy je, že Silvia Galyášová získala v rámci celej EÚ ako prvá učiteľka rómskeho jazyka prestížnu cenu Európsky učiteľ jazykov.

V škole pôsobí ľudový, komorný, jazzový a muzikálový orchester, a dievčenský zbor Tempo. "Orchestre a zbor školy vystupovali na rôznych významných podujatiach, napríklad pred švédskym kráľom Karlom Gustavom, holandskou kráľovnou Beatrix či anglickou kráľovnou Alžbetou II.," priblížil Galovics. Škola sa môže pochváliť aj ďalšími úspechmi svojich študentov na rôznych umeleckých súťažiach a prehliadkach doma i v zahraničí.

Košické Konzervatórium Exnárova chce niesť meno J. Adamoviča

Košice 17. februára (TASR) – Konzervatórium Exnárova v Košiciach by už od budúceho školského roka mohlo niesť meno zosnulého herca a pedagóga Jozefa Adamoviča, ktorý na tejto škole deväť rokov pôsobil ako učiteľ. O zmenu názvu požiadala Rada školy, konečné rozhodnutie bude mať ministerstvo školstva.

"Je to v štádiu úradného vybavovania. Ak sa všetko podarí, tak od budúceho školského roka budeme niesť čestný názov Konzervatórium Jozefa Adamoviča," uviedol pre TASR riaditeľ školy Róbert Galovics.

Košické konzervatórium na Exnárovej ulici by tak bolo na Slovensku prvým pomenovaným po hercovi. Takýto krok podporila aj Božidara Turzonovová, manželka legendy slovenského filmu a divadla.

Jozef Adamovič zomrel vlani v lete vo veku 74 rokov, na konzervatóriu, ktoré mu prirástlo k srdcu, pôsobil až do svojej smrti. Ako hlavný odbor učil herectvo spolu s pridruženými predmetmi, ako je umelecký prednes, javisková reč či práca s mikrofónom a kamerou. Na škole bol aj vedúcim predmetovej komisie hudobno-dramatického umenia.

"On bol pre našu školu taká rozhodujúca osobnosť a jeho náhly odchod náš veľmi zasiahol. Bolo to nečakané, mali sme spolu ešte veľa spoločných plánov," povedal Galovics. Útechou podľa neho je, že Adamovič si vychoval svojich nástupcov a na škole teraz učia traja jeho bývalí študenti.

Najväčšie košické konzervatórium vychovalo za 22 rokov činnosti mnoho úspešných absolventov vrátane hercov, hudobníkov, spevákov či tanečníkov. Patria k nim napríklad mladí herci František Balog, Lívia Dujavová, Jana Wernerová, Daniel Žulčák, Michal Kalafut či Andrej Sisák. Medzi jeho absolventmi sú aj novinár Jozef Šivák, ktorý organizuje svetový rómsky festival International Gypsy Fest či novinárka a ľudskoprávna aktivistka Denisa Havrľová.

Ako si pre TASR zaspomínala Havrľová, na školu ju priviedla spisovateľka a šéfredaktorka rómskych novín Romano Nevo Ľil Daniela Hivešová Šilanová, ktorá učila herectvo a dejiny umenia. "Veľmi sa mi tam páčila tá atmosféra, už len preto, že tam boli krásne vzťahy medzi rómskymi a nerómskymi študentmi, čo sa až tak nevidí. Študovala som herectvo a tie štyri prežité roky mi veľa dali, mnoho poznatkov a skúseností, stretla som zaujímavých ľudí, ostali mi rôzne kontakty a veľmi dobré priateľstvá," povedala. Škola ju podľa jej slov aj priviedla k jej identite, keď sa učila rómsky jazyk, ktorý pred tým neovládala, ako aj rómske dejiny. Znamenala tiež pre ňu motiváciu pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

VIDEOGALÉRIA:

Košické Konzervatórium Exnárova chce niesť meno J. Adamoviča
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie