Najväčšie slovenské klasické gymnázium oslavuje šesťdesiatiny

Školy a vzdelávanie
Námestovo 20. mája (TASR) – Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove, ktoré je aktuálne s 1008 študentmi podľa ich počtu najväčším klasickým gymnáziom v rámci celého Slovenska, sa chystá na oslavy svojich šesťdesiatin. Brány niekdajšej jedenásťročnej strednej školy sa prvý raz otvorili 1. septembra 1953.

To, že máme najviac žiakov, nie je to najpodstatnejšie. Oveľa dôležitejšie je, aby sme im poskytovali čo najlepšie vzdelanie,“ uviedol pre TASR riaditeľ Peter Kuľha. „Celú našu filozofiu vyjadruje naše logo. Géčko je pri detailnejšom pohľade silueta mladého človeka na začiatku v štartových blokoch, postupne sa odráža, vo finále skáče do života a neustále tu zanecháva stopu,“ opísal.

O nezvyčajne veľké množstvo študentov, pred pár rokmi ich bolo až 1290, sa stará 76-členný pedagogický kolektív. „Na komunitnú spoluprácu kladieme veľký dôraz, preto sme prebúrali stenu medzi dvoma triedami, spojili sme ich a prerobili na obrovskú zborovňu, aby sa do nej naraz zmestili všetci naši učitelia,“ vysvetlil riaditeľ gymnázia sídliaceho vo viacposchodovom členitom komplexe so 68 učebňami na nábreží Oravskej priehrady.

V rámci rozsiahlej rekonštrukcie objektov sa usilovali zmysluplne využiť každý voľný priestor a na učebne premenili aj celé podkrovie. „Šoférovať malú dodávku či veľký autobus je v princípe to isté, lebo musíte dodržiavať rovnaké pravidlá, no zároveň je pravda, že kolosy sa občas správajú inak a v tom sú naše špecifiká. Bez ohľadu na ne sa snažíme vytvárať motivačné prostredie s najrozmanitejšími aktivitami, aby sa v nich mohol nájsť skutočne každý a bol v niečom ozaj dobrý,“ zdôraznil Kuľha.

Mimoriadne veľký počet našich žiakov určite súvisí aj s tým, že okres Námestovo má ako jeden z mála rastúcu demografickú krivku a naša spádová oblasť zahŕňa veľké obce do vzdialenosti viac ako 35 km. Komplikovaná je najmä zimná dochádzka. Existuje jedno pekné príslovie, že za dážď, za sneh a za deti sa na Orave neoplatí modliť, lebo potom to nemá konca kraja,“ dodal s úsmevom rodený východniar.

AUDIO: Kuľha o najväčšom slovenskom gymnáziu

Námestovské gymnázium registruje veľký záujem o jazykovú školu

Námestovo 20. mája (TASR) – Jednou z dôležitých súčastí činnosti Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove je už viac ako desaťročie širokou verejnosťou vyhľadávaná jazyková škola. Jej služby využíva každý školský rok viac ako päťsto záujemcov od žiakov prvého stupňa základných škôl až po dospelých obyvateľov okolitej hornej Oravy.

Na prelome tisícročí sme zistili, že tento segment vzdelávania tu nebol vôbec pokrytý. Tak sme začali uvažovať, ako ponúknuť nielen našim žiakom, ale celému regiónu vyššiu úroveň jazykových kurzov. Nevymysleli sme teplú vodu, iba sme to inde zaužívané a dobré upravili do našich možností a ponúkli sme jazykové vzdelávanie všetkým záujemcom bez rozdielu veku,“ vysvetlil pre TASR riaditeľ gymnázia Peter Kuľha.

Za záujmom o jazykovú školu je podľa neho predovšetkým veľký dôraz rodičov na výučbu cudzích jazykov ich ratolestí, lebo sa to stáva kľúčovou kompetenciou pre ďalšiu profesijnú existenciu a zaradenie na trhu práce. „Absolútnu dominanciu má angličtina. Je to celkom pochopiteľné, veď je to medzinárodný dorozumievací jazyk mnohých oblastí života. Potešiteľným faktom je, že máme stopercentnú kvalifikovanosť jazykových pedagógov,“ skonštatoval Kuľha.

Gro našich žiakov tvoria deti a mládež od 10 do 18 rokov, čo je jasným dôkazom, že rodičia a budúci maturanti chápu dôležitú požiadavku doby ovládať cudzie jazyky. Trochu smutno mi je z čoraz menšieho záujmu o iné jazyky, pozornosť sa sústreďuje len na angličtinu. Je to však na slobodnom rozhodnutí ľudí, s tým sa nedá nič robiť,“ dodala zástupkyňa riaditeľa námestovského gymnázia Zuzana Dopaterová, zodpovedná za tamojšiu jazykovú školu.

Najpočetnejšie slovenské gymnázium túži po väčšej telocvični

Námestovo 20. mája (TASR) – Tisícka žiakov námestovského Gymnázia A. Bernoláka má počas telesnej výchovy k dispozícii jedinú zastaranú telocvičňu s doslova miniatúrnymi rozmermi 9x15 m. Riešením by malo byť zastrešenie a prebudovanie hokejbalového ihriska na školskom dvore, ale vedenie zatiaľ márne zháňa potrebných približne 700.000 eur.

Chýbajúca dôstojná telocvičňa je naším najväčším problémom. Tá naša stará maličká je pre tisíc študentov prežalostne málo. O to viac sa snažíme cez projekty a externé zdroje vybaviť náš vonkajší areál telovýchovnými zariadeniami a možnosťami na výučbu telesnej výchovy aspoň pod holým nebom. S výdatným prispením eurofondov sme vybudovali atletický ovál s tromi dráhami. Čoskoro uprostred neho pribudne polyfunkčné ihrisko,“ informoval TASR riaditeľ Peter Kuľha.

Opakovane pritom prízvukoval, že aj keď najväčšie slovenské gymnázium bytostne potrebuje dostatočne veľkú modernú telocvičňu, musí to byť projekt v rámci reálnych možností. „Úplne by nám stačila zateplená jednoduchá hala s vyhovujúcim športovým povrchom a vybavením. Nie som zástanca megalomanských projektov, aby sme si na seba neuplietli bič v podobe neúnosných prevádzkových nákladov,“ spresnil riaditeľ gymnázia v Námestove.

Túžbu po vyhovujúcej telocvični vyjadril v mene desaťčlenného tímu telocvikárov Miroslav Rusinko, ktorý v spomínanom priestorovom provizóriu pracuje už vyše dva desaťročia. „Je to hrozná situácia, keď sa žiaci dostanú do telocvične najviac raz za dva týždne. Dúfam, že náš veľký sen o novej telocvični sa stane realitou, lebo na Orave sa dá telesná výchova učiť vonku len krátku časť roka,“ dodal Rusinko.
Zdroj, foto, audio: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie