Pozrite sa, aký je rozdiel medzi najvyššími a najnižšími platmi Slovákov

Mzdy a analýzy
Viac než 1000 eur mesačne je rozdiel medzi najlepšie a najslabšie zarábajúcimi zamestnancami na Slovensku. Desať percent najhoršie platených zamestnancov zarába menej než 385 eur. Na druhej strane, desať percent najlepšie zarábajúcich poberá mesačne mzdu vyššiu ako 1416 eur. Vyplýva to z údajov za 3. štvrťrok 2013, ktoré analyzovala štatisticko-výskumná spoločnosť TREXIMA Bratislava.

Priemerná mzda pritom v danom období predstavovala 889 eur. Ako ďalej vyplýva zo štatistík, až 65,46 percenta zamestnancov poberá nižšiu mzdu, ako tento celorepublikový priemer, a to priemerne 590 eur. Stále tiež platí, že ženy zarábajú výrazne menej, než muži. "Zárobky žien dosiahli v priemere 773 eur mesačne. To je približne 77 percent zárobkov mužov, ktorých priemerná mzda predstavovala 999 eur," približuje analytik štatisticko-výskumnej spoločnosti Peter Adamica.

Podľa neho to však je len prvotný jednoduchý pohľad na rodový mzdový rozdiel, ktorý nezohľadňuje iné kritériá, ako počet odpracovaných nadčasových hodín, zastúpenie žien v riadiacich pozíciách či skrátené úväzky. Pri porovnaní miezd mužov a žien, ktorí pracujú na rovnakej pozícii a v rovnakom podniku, je rodový mzdový rozdiel na úrovni približne 11 % v neprospech žien.
Zdroj: Ing. Peter Adamica (TREXIMA Bratislava, spol. s r. o.)   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie