Zamestnanec môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň

Mám prácu
Bratislava 22. januára (TASR) - Zamestnanec, ktorý poberal v roku 2013 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, teda bol len zamestnaný a nepodnikal, môže svojho zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. "Je potrebné, aby tak zamestnanec urobil najneskôr do 15. februára 2014. Ak o to nepožiada, má povinnosť podať daňové priznanie typu A v termíne do 31. marca 2014," upozornila hovorkyňa Finančného riaditeľstva (FR) SR Patrícia Macíková.

Zamestnanec, ktorý mal počas roka 2013 viacerých zamestnávateľov, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Ak si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka neuplatňoval u žiadneho zamestnávateľa, môže o ročné zúčtovanie preddavkov požiadať ktoréhokoľvek z nich. "O ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2013 môže požiadať aj bývalý zamestnanec svojho bývalého zamestnávateľa, ktorý mu v zdaňovacom období počas roka 2013 vyplácal mzdu," vysvetlila Macíková.

Zamestnanci, ktorí chcú sami podať daňové priznanie, dostanú od zamestnávateľa potvrdenie o zárobku. "Zamestnávateľ je povinný za obdobie, za ktoré vyplácal zdaniteľnú mzdu zamestnancovi, ktorý nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania, vystaviť a doručiť mu v termíne do 10. marca 2014 tlačivo s názvom Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované dieťa za zdaňovacie obdobie minulého roka," dodala Macíková. Zároveň upozorňuje občanov, že tlačivá daňových priznaní sú zverejnené aj na internetových stránkach Finančnej správy (FS) SR.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie