Priemyselné tržby v Bratislavskom kraji vlani klesli, mzda vzrástla

Mzdy a analýzy
Bratislava 20. januára (TASR) - Priemyselné podniky v Bratislavskom kraji s počtom zamestnancov 20 a viac od začiatku roka do konca septembra 2013 zrealizovali tržby za vlastné výkony a tovar v hodnote 19,5 miliardy eur. Medziročne to predstavovalo pokles o 8,3 %. Na celkových tržbách SR sa kraj podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR podieľal 35,3 %.

Z celkového objemu tržieb mali najvyšší podiel tržby z výroby dopravných prostriedkov (35,5 %) a tržby za dodávku elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu (31,3 %).

Podľa druhu vlastníctva rozhodujúcu časť tržieb vyprodukovali podniky so zahraničným vlastníctvom 46,4 % a podniky s medzinárodným súkromným vlastníctvom 30,4 %.

Tržby z predaja do zahraničia dosiahli 10,2 miliardy eur, z toho 7,4 miliardy eur z predaja do krajín eurozóny. V porovnaní s rovnakým obdobím 2012 ich objem klesol o 10,9 %. Na celkových tržbách za vlastné výkony a tovar mali tie zahraničné 52,1-% podiel.

V priemyselných podnikoch v Bratislavskom kraji v tomto období pracovalo 62.036 zamestnancov a ich počet medziročne vzrástol o 2,3 %. Najviac zamestnaných bolo vo výrobe dopravných prostriedkov (31,7 %). Medziročne výrazne vzrástol počet zamestnancov v odvetví výroba základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov. Najväčší pokles zamestnaných naopak zaznamenalo odvetvie výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov.

Podľa pracoviska ŠÚ SR v Bratislave od začiatku roka do konca septembra 2013 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda v priemyselných podnikoch 1374 eur a medziročne vzrástla o 7,2 %.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie