Minimálna mzda v roku 2014 bude predstavovať 352 eur

Mzdy a analýzy
Bratislava 2. januára (TASR) – Zamestnanci, ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou, budú v tomto roku dostávať minimálny plat vo výške 352 eur. Vyplýva to z nariadenia vlády SR, ktoré pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Minimálna mzda v roku 2014 tak bude oproti roku 2013 vyššia o 4,2 %.

Nová suma minimálnej mzdy predstavuje nárast medzi rokmi 2013 a 2014 v hrubom vyjadrení o 14,30 eura mesačne. V čistom vyjadrení bude v roku 2014 predstavovať 304,84 eura mesačne, čo je rast oproti čistej minimálnej mzde v roku 2013 vo výške 292,48 eura o 12,36 eura mesačne.

Výšku minimálnej mzdy pre tento rok stanovil rezort práce po tom, čo sa na jej nastavení nedohodli ešte počas roka 2013 sociálni partneri na rokovaní tripartity. Zo zákona preto vyplynula povinnosť stanoviť výšku minimálnej mzdy v novom roku ministerstvu práce.

Návrh rezortu vychádza z vývoja inflácie a reálnej mzdy v hospodárstve na Slovensku za predchádzajúci kalendárny rok. "Navrhované zvýšenie sumy minimálnej mzdy o 4,2 % zohľadňuje skutočnosť, že index rastu spotrebiteľských cien za rok 2012 dosiahol 103,6 % a bol opätovne vyšší ako medziročný rast priemernej mzdy vo výške 102,4 %, takže aj v roku 2012 došlo k poklesu reálnej mzdy zamestnancov o ďalších 1,2 %," zdôvodnil nastavenie minimálnej mzdy rezort práce.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie