Príspevok a príplatok pri narodení dieťaťa sa spája do jednej dávky

Mám prácu
Bratislava 1. januára (TASR) - Rodičia už nebudú pri narodení dieťaťa dostávať príspevok a príplatok samostatne, ale spolu v rámci jednej dávky. Jej výška bude odstupňovaná podľa poradia pôrodu dieťaťa. Vyplýva to zo zákona o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí, ktorý nadobúda účinnosť dnes 1. januára 2014.

Výška novej spoločnej sociálnej dávky bude stanovená v dvoch sumách, podľa poradia pôrodu, z ktorého sa dieťa narodilo. Z prvého až tretieho pôrodu to bude 829,86 eura a zo štvrtého a ďalšieho pôrodu 151,37 eura. Príspevok sa zvyšuje v prípade, ak sa narodia súčasne dve a viac detí, a to pre každé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní, o sumu 75,69 eura.

Podľa ministerstva práce príspevok pri narodení dieťaťa pomôže rodičom pokryť výdavky súvisiace so zabezpečením výbavy novorodenca. Účelom príspevku na viac súčasne narodených detí je prispieť na zvýšené výdavky, ktoré súvisia so starostlivosťou o tri a viac detí narodených súčasne, alebo ak sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo dvojčatá a viac detí súčasne.

Zákon taktiež rozširuje podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa o podmienku bydliska. Rodič tak bude musieť mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Podľa rezortu práce sa tým zamedzí poskytovanie príspevku rodičom, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí, pracujú tam a bývajú, ale trvalý pobyt na Slovensku si nezrušili. Nárok na jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa budú mať aj náhradní rodičia.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie