Gymnázium Metodova má medzi strednými školami hneď niekoľko prvenstiev

Školy a vzdelávanie
Bratislava 23. decembra (TASR) - Gymnázium Metodova v Bratislave sa stalo v histórii vo viacerých oblastiach priekopníkom. Na škole napríklad vznikol najstarší stredoškolský parlament, po prvýkrát tu zriadili funkciu školského psychológa a ako prví začali využívať jazykové laboratóriá. Aj najstaršia francúzsko-slovenská bilingválna sekcia vznikla práve na "Metodke".

Gymnázium, ktoré vzniklo už v roku 1960 a dnes patrí medzi najväčšie stredné školy na Slovensku, má rovnako jeden z najstarších školských časopisov. "Ten vychádza dodnes, samozrejme už nie pod pôvodným názvom Mladosť, ale NAOSTRO," informovala riaditeľka školy Zuzana Vaterková. Aj školský psychológ, ktorý na škole začal pôsobiť v roku 1973, je na gymnáziu dodnes. "Vzhľadom k počtu žiakov, ktorý sa pohybuje okolo 1000, je to užitočné a potrebné zároveň," dodala Vaterková.

V súčasnosti poskytuje Gymnázium Metodova štúdium v rámci osemročného gymnázia, štvorročného klasického gymnázia a päťročného bilingválneho francúzsko-slovenského gymnázia. Medzi strednými školami má vysokú prestíž, o štúdiu na Metodovej sa hovorí ako o náročnom štúdiu. Riaditeľka školy priznáva, že toto tvrdenie je pravdivé. Zdôraznila však, že okrem nárokov na vedomosti kladú na škole dôraz na to, aby kvalitné vzdelávanie bolo vedené v atmosfére rešpektu a porozumenia medzi učiteľmi a žiakmi.

"Vždy tu fungoval ľudský prístup a duch spolupatričnosti, ktorý pomáhal, aby učitelia i študenti zvládali vysoké nároky," uviedla riaditeľka školy Zuzana Vaterková. Podľa nej tomuto stavu "nahráva" aj kvalitný pedagogický zbor, ktorý na škole pôsobí. "Nikdy sme nemali núdzu o dobrých učiteľov. A to sa asi prenáša k tým deťom, že kvalitu učiteľov vieme preniesť do kvality a náročnosti vzdelávania," povedala riaditeľka, ktorá dodala, že práve túto náročnosť deti i ich rodičia oceňujú. Najlepším dôkazom, že náročnosť sa vypláca, predstavuje úspešnosť absolventov gymnázia na vysokých školách. "Je to skôr nezvyčajné, ak niekto z našich študentov nepokračuje v štúdiu a musím povedať aj to, že vysoké školy si našich študentov pochvaľujú," povedala Vaterková.

Škola je známa svojím logom, ktoré predstavuje písmeno "M" z cyriliky. "Logo vzniklo v roku 1997 v rámci študentskej súťaže," vysvetlila Vaterková.

K zaujímavosti školy patrí aj lokalita, v ktorej sídli. "To, že sa nachádzame v tichej časti centra mesta je pre nás rovnako výzvou, aby sme si udržali vysoký štandard," uviedla Vaterková. "Chceme, aby tí, ktorí buď navštevujú blízke obchodné centrum, alebo sa prechádzajú ulicami centra Bratislavy, hľadeli na objekt školy ako niečo, čo vzbudzuje pozitívny záujem," zdôraznila riaditeľka školy. Ten podľa nej priťahuje najmä moderný športový areál s atletickou dráhou, trávnatou plochou pre futbal i multifunkčnými ihriskami.

Tu bude player


Spojenie s francúzštinou bola veľmi dobrá voľba

Bratislava 23. decembra (TASR) - Gymnázium Metodova v Bratislave je známe svojím spojením s výučbou francúzskeho jazyka, keďže už 23 rokov na škole funguje francúzsko-slovenské bilingválne štúdium. V súčasnosti majú jeho študenti možnosť využiť aj krátkodobé pobyty či stáže v partnerských stredných školách vo Francúzsku.

Prvú francúzsko-slovenskú bilingválnu triedu otvoril na začiatku školského roka 1990/1991 vtedajší francúzsky minister školstva Lionel Jospin. Dnes bilingválna sekcia poskytuje päťročné štúdium, s prírodovedným zameraním.

"To spojenie s francúzštinou je také výrazné, že mnohí sú prekvapení, že sa u nás v rámci klasického gymnázia vyučujú aj iné cudzie jazyky, a nielen angličtina, ale aj nemčina a a španielčina," priznáva riaditeľka školy Zuzana Vaterková. Vytvoriť francúzsko-slovenskú bilingválnu sekciu bola podľa nej veľmi dobrá voľba. Ako uviedla, absolventi tohto štúdia získajú nielen výbornú znalosť samostatného jazyka, no aj schopnosť ho naplno využiť v rámci štyroch prírodovedných predmetov - matematika, fyzika, chémia, biológia, ktoré sa v druhom až piatom ročníku vyučujú vo francúzštine. Vaterková priznáva, že štúdium na päťročnom bilingválnom gymnáziu je náročné. "Preto aj kritériá výberu žiakov sú veľmi dôsledné," uviedla.

Výrazným benefitom pre tých, ktorí musia podstúpiť vyššiu náročnosť, je však na druhej strane možnosť pokračovať v štúdiu na vysokých školách vo Francúzsku, pre priatie bez ďalších skúšok im na väčšine z nich stačí vysvedčenie o bilingválnej maturite a atestácia o jazykovej spôsobilosti. Rozhľad o možnostiach ďalšieho štúdia vo Francúzsku študenti získavajú vďaka výmenným pobytom s partnerskými školami vo Francúzsku. "Sú to napríklad lýceá v Lyone, Bordeaux či St. Pol de Léon," informovala Vaterková. Dodala, že študenti nemajú možnosť absolvovať iba krátkodobé pobyty, ale aj polročné či ročné stáže.

V tejto súvislosti ocenila spoluprácu s veľvyslanectvom Francúzskej republiky v SR a Francúzskym inštitútom v Bratislave.

V budúcnosti by Gymnázium Metodova malo byť oprávnené vydávať certifikáty o jazykovej spôsobilosti DELF. Škola sa má rovnako stať skúšobným centrom pre vydávanie týchto certifikátov znalosti francúzskeho jazyka.

Tu bude player


Medzi absolventmi gymnázia Metodova sú vedci, herci i olympijský víťaz

Bratislava 23. decembra (TASR) – Na študentské časy, ktoré prežili na gymnáziu Metodova si môžu zaspomínať mnohé známe osobnosti. Medzi nimi napríklad herci Andy Hryc či Matej Landl, tréner hokejových majstrov sveta Ján Filc alebo režisér Dušan Rapoš. Gymnázium navštevoval rovnako olympijský víťaz zo Sappora Ondrej Nepela.

Súčasná riaditeľka gymnázia Zuzana Vaterková hovorí, že existuje akýsi "duch Metodky". "Je to fenomén medzi študentmi, že sa ku svojej škole hrdo hlásia a že sa sem radi vracajú," uviedla riaditeľka gymnázia, ktorá je sama s prostredím školy spätá už 25 rokov. Dodala, že aj medzi učiteľmi je veľký počet bývalých študentov gymnázia.

Ako jedno zo svojich najkrajších období hodnotí časy na gymnáziu herečka Diana Mórová. Pre TASR povedala, že aj keď dnes už škola vyzerá inak, ak sa ocitne v jej blízosti, vždy sa vráti ku svojim stredoškolským spomienkam. "Vždy to príde, to ako sme stáli pred školou, čo sme robili, vždy to príde," vyznala sa Mórová.

Čerstvý člen tenisovej siene slávy Karol Kučera mal s Gymnáziom Metodova "dlhoročný vzťah". "V tom čase som už štúdium podriadil tenisu, takže som mal individuálny študijný plán a gymnázium skončil až ako 20-ročný po šesť a polročnom štúdiu," vysvetlil TASR bývalý šiesty najlepší hráč sveta. "Pamätám sa, že som prešiel tromi triedami, takže aj tých kamarátstiev zo školy mám viac ako iní," dodal Kučera. Zo školy si s najväčšou láskou spomína na svojho triedneho učiteľa Štefana Voleka, ale rovnako aj na učiteľov fyziky, dejepisu a chémie. Kučera prezradil, že maturitu absolvoval so známkami 1,2,3,4, pričom najhoršiu známku mal zo slovenčiny. "Hoci som sa naozaj "drvil", problém bol v tom, že som si vytiahol to, čo som si nestačil naštudovať – slovenskú literárnu modernu," zaspomínal si Kučera.

FOTOGALÉRIA:

Budova Gymnázia Metodova v Bratislave


Riaditeľka Gymnázia Metodova v Bratislave Zuzana Vaterková


Športoviská Gymnázia Metodova v Bratislave
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie