Stredná odborná škola rozvoja vidieka v D. Strede je jediná svojho druhu

Školy a vzdelávanie
Dunajská Streda 16. decembra (TASR) - Stredná odborná škola rozvoja vidieka s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej strede je jedinou vzdelávacou ustanovizňou svojho druhu. Jej prvoradou úlohou je vychovať a vyškoliť flexibilných, prispôsobivých odborníkov v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva a cestovného ruchu. Informovala o tom Andrea Kulcsár, zástupkyňa riaditeľa školy.

Ako Kulcsár uviedla, súčasné zameranie vzniklo po zmene režimu v 90-tych rokoch. Predtým škola vychovávala stredné kádre pre poľnohospodárstvo. "V tom čase sme mali až štyri paralelné triedy v jednom ročníku. Po spoločenských zmenách a po zmenách v poľnohospodárstve sa záujem o štúdium nestále znižoval. Chceli sme tento trend zastaviť a zachrániť školu," uviedla zástupkyňa. Pripomenula, že prvým krokom bolo zavedenie študijného potravinárskeho odboru. "Najprv to bol predmet podnikanie v potravinárstve, neskôr odborné zameranie potravinár - kvalitár. Tento predmet vyučujeme i v súčasnosti." Dodala, že záujem o tento odbor je stály.

V záujme prežitia školy jej vedenie zriadilo aj športové gymnázium. Tu sa žiaci vzdelávajú v študijnom odbore Služby v regionálnom cestovnom ruchu. Zároveň zaviedli aj štúdium Manažment cestovného ruchu. "Pripravujeme žiakov pre neskoršie pôsobenie v oblasti cestovného ruchu. Sme presvedčení, že tieto študijné odbory sú perspektívne. Od septembra sa nám podarilo zaviesť aj ďalší odbor - Hotelovú akadémiu, ktorý pripravuje odborných zamestnancov," konštatovala.

Žiaci športovej akadémie sa po úspešnom zvládnutí talentovej skúšky rozhodnú, či sa na ďalšie štyri roky stanú žiakmi Športového gymnázia alebo študentmi Strednej odbornej školy rozvoja vidieka. V tomto školskom roku v 17 triedach študuje na strednej odbornej škole a v štyroch triedach športového gymnázia celkom 355 žiakov. Obidve školy majú jedného riaditeľa - Ladislava Szabóa.

"Žiaci športového gymnázia sa dokážu uplatniť po absolvovaní školy bez problémov. Poskytujú služby a servis športovo zameraným rekreantom. Stávajú sa z nich animátori, plánujú voľnočasové aktivity v rekreačných zariadeniach, pracujú ako plavčíci, jednoducho, venujú sa športu," vysvetlila Kulcsár. Žiaci, ktorí absolvovali nešportovú triedu sa po maturite venujú poľnohospodárstvu, potravinárstvu alebo cestovnému ruchu. Mnohí z nich však pokračujú v štúdiu na vysokej škole. "Nemáme vedomosti o tom, že by niektorí naši žiaci po absolvovaní štúdia patrili medzi nezamestnaných," zdôraznila zástupkyňa riaditeľa.

Odborná škola v Dunajskej Strede má pre športovcov dobré podmienky

Dunajská Streda 16. decembra (TASR) - Stredná odborná škola rozvoja vidieka s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede má v každom ročníku jednu zmiešanú triedu, ktorá je pokračovaním prvotnej, poľnohospodárskej školy. Škola sa usiluje týmto spôsobom udržať výchovu farmárov a potravinárov. Po dlhoročnom nezáujme, po ôsmich rokoch budú študenti opäť maturovať v odbornom zameraní farmárstvo. Zdôraznil to pre TASR riaditeľ školy Ladislav Szabó s tým, že už aj v ďalších, nižších troch ročníkoch je farmárstvo zastúpené.

"V tomto školskom roku budú prvý raz maturovať žiaci, ktorí študujú chov koní a jazdectvo. Tento predmet sa vyučuje už vo všetkých ročníkoch. Po troch rokoch sme začali opäť vyučovať aj poľnohospodársky manažment," konštatoval riaditeľ.

Na výučbu odborných predmetov potrebuje škola množstvo učebných pomôcok. V prípade predmetu chovu koní a jazdectva pedagóg realizuje praktickú výučbu na vlastnom ranči. "Na odbornej škole je potrebná prax, ktorá sa dá získať prostredníctvom našich zazmluvnených pracovísk," doplnila zástupkyňa riaditeľa Andrea Kulcsár. Ako uviedla, v prípade predmetu cestovný ruch sú to cestovné kancelárie, hotely, reštaurácie a iné zariadenia. "Pre potravinárov zabezpečujeme praktickú výučbu v podnikoch, ktoré vyrábajú a predávajú výrobky. Naši žiaci sa učia kontrolovať kvalitu výrobkov," vysvetlila.

Športovci majú na škole vynikajúce podmienky. Dobré zázemie sa stalo aj podnetom pre otvorenie športového gymnázia. "Máme dve telocvične, krytú plaváreň, fitness centrum, saunu, multifunkčné a trávnaté ihrisko," ozrejmila zástupkyňa. Netajila sa tým, že režijné náklady robia často vrásky na čelách zástupcov vedenia školy. "Učebné pomôcky, vrátane 50 počítačov a zariadenia fitness centra zabezpečujeme väčšinou prostredníctvom Občianskeho združenia Pro Schola et Vita. Prispievajú nám aj rodičia žiakov," povedala ekonómka školy Alžbeta Tornyaiová s tým, že budova školy má svoj vek, je potrebné vymeniť okná, zabezpečiť tepelnú izoláciu, obnoviť kotolňu a celý systém kúrenia a znížiť tak výdavky vynaložené na energiu, čím by zostal by väčší objem finančných prostriedkov na učebné pomôcky. "Doteraz sa nám nepodarilo získať potrebnú sumu na obnovu školy," dodala.

Študenti odbornej školy rozvoja vidieka dosahujú dobré výsledky

Dunajská Streda 16. decembra (TASR) - Výučba na Strednej odbornej škole rozvoja vidieka v Dunajskej Strede prebieha v maďarskom jazyku, študenti však napriek menším jazykovým problémom dosahujú dobré výsledky. Potvrdila pre TASR učiteľka slovenského jazyka a literatúry Ildikó Paučová.

Ako povedala, na odbornej škole učí vyše 20 rokov. "Podľa mojich skúseností sa na území Žitného ostrova mladí ľudia ťažšie dohovoria v štátnom jazyku. Okres Dunajská Streda je na Slovensku baštou maďarského jazyka, žiaci okrem školy nemajú možnosti stretávať sa so slovenčinou," vysvetlila. Poukázala na to, že slovenský jazyk sa vyučuje trikrát týždenne a vedomosti sú dobré. Problém vidí v tom, že sa ťažšie nachádza spoločnosť, v ktorej by si študenti mohli vedomosti precvičiť.

Študenti školy pochádzajú z rôznych krajov Slovenska. "V prípade študentov zo stredného a východného Slovenska je situácia iná. Majú viac možností na komunikáciu v štátnom jazyku," konštatovala s tým, že viacerí z nich absolvovali vysoké školy s dobrým výsledkom.

Medzi úspešných študentov strednej školy rozvoja vidieka patrí aj 18-ročný Jozef Horník z obce Blahová, ktorý študuje odbor jazdectvo a chov koní. "Ako mladý chlapec som sa stretol so zvieratami a prvé stretnutie s koňom ovplyvnilo môj ďalší život. Zaujímajú ma poľnohospodárske práce, ako aj chov zvierat," prezradil študent pred maturitou a vysvetlil, že jeho starý otec je farmár, ktorému rád pomáha. "Keď treba, idem orať, v lete si sadnem na kombajn. Mám dojem, že som sa narodil pre toto. Páči sa mi, že všetko robíme sami, nikto nám nerozkazuje, pracujeme od kedy do kedy chceme, ale aj peniaze vieme zarobiť. Nie sme viazaní na nikoho," priblížil Jozef. Pripomenul, že po práci je čas aj na zábavu a ráno sa začína bežný život. Nevylúčil, že po skončení školy pôjde do zahraničia získať ďalšie skúsenosti. Horník úspešne reprezentoval školu na viacerých súťažiach. Boli to súťaže hlavne odborného charakteru, ale aj v krajskej jazykovej súťaži Spoznaj slovenskú reč dosiahol dobré výsledky.

Študentky Karin Čajbenová a Nikoleta Sándorová z okresu Galanta študujú odbor cestovného ruchu a bývajú v internáte školy. "Keby sme denno-denne cestovali, museli by sme skoro ráno vstávať. Pomáhame si pri učení, spoločne navštevujeme rôzne krúžky," uviedla Čajbenová. "V školskom internáte je ubytovaných 134 žiakov, z deviatich dunajskostredských škôl, ktorí sú rozdelení do piatich výchovných skupín. Zabezpečujeme im kultúrne, spoločenské a športové možnosti. Ubytovaní môžu využiť športové zariadenia školy, telocvične, plaváreň, saunu a fitnes centrum," doplnil hlavný vychovávateľ internátu Tibor Kulcsár.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie