Starším ľuďom majú pomôcť nájsť si zamestnanie aj vzdelávacie kurzy

Hľadám prácu
Bratislava 13. decembra (TASR) – Vzdelávanie v rámci rôznych kurzov, či motivovanie zamestnávateľov, aby vytvárali delené pracovné miesta. Aj takýmito formami chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pomôcť ľuďom nad 50 rokov nájsť si zamestnanie.

Vláda preto minulý týždeň (4. 12.) schválila Národný program aktívneho starnutia na roky 2014 až 2020. Jednou z priorít národného programu je práve podpora zamestnanosti a zamestnateľnosti starších ľudí. "Práve oni sú jednou z ohrozených skupín na trhu práce, čo môže v budúcnosti negatívne ovplyvniť vývoj našej spoločnosti," skonštatoval tlačový odbor rezortu práce.

V dôsledku starnutia populácie bude podľa MPSVR v roku 2050 chýbať na Slovensku 21 % pracovnej sily. "Zamestnávatelia by sa už teraz mali snažiť vytvárať vhodné podmienky na prácu starnúcej populácie a motivovať starších zamestnancov k čo najdlhšiemu zotrvaniu v pracovnom živote," priblížilo MPSVR. Nájsť si prácu do budúcnosti by tak starším ľuďom mali pomôcť najmä rôzne kurzy, ktoré budú zamerané napríklad na prácu s internetom.

Dôležitým cieľom programu je aj zváženie možnosti zavedenia postupného odchodu do dôchodku a garantovanie adekvátneho príjmu v starobe. Ministerstvo práce chce preto pripraviť zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorou ustanoví minimálny dôchodok. "Ten zabezpečí ekonomicky aktívnym ľuďom, aby sa po odchode do dôchodku neocitli v systéme sociálnej pomoci," približuje tlačový odbor rezortu práce. Ministerstvo taktiež plánuje zanalyzovať aj možnosti zavedenia novej dávky pre ľudí v preddôchodkovom veku, ktorá by bola poskytovaná z doplnkového dôchodkového sporenia, teda z takzvaného tretieho piliera.

MPSVR pracuje aj na zlepšení kvality sociálnych služieb. "Pokračujeme v transformácii veľkokapacitných zariadení sociálnych služieb na komornejšie zariadenia, ktoré sú viac orientované na potreby konkrétnych klientov. Zároveň podporujeme rozvoj sociálnej rehabilitácie v domácej starostlivosti, aby si ľudia čo najdlhšie udržali nezávislý spôsob života," dodal rezort práce.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie