Vyhnite sa nevhodným otázkam na pohovore

Hľadám prácu
Väčšina uchádzačov o pracovné miesto si uvedomuje, že by mali mať pripravené odpovede na štandardné otázky personalistov. Ak sa však chystáte na pracovný pohovor, nemali by ste zabúdať ani na otázku, ktorú Vám položia na záver: Máte ešte na mňa nejaké otázky?

Otázky, ktoré sa kandidáti uchádzajúci sa o pracovnú pozíciu pýtajú, často znižujú ich šance na jej získanie. Preto je nesmierne dôležité pripraviť si vhodné otázky vopred. Určite by ste sa však mali vyhnúť nasledovným typom otázok.

Nepôsobte lenivým dojmom

Neklaďte pri úvodnom pohovore otázky, ktoré evokujú Váš primárny záujem o výplatu a benefity:
 • Koľko budem zarábať? 

 • Odkedy dokedy budem musieť byť v práci? 

 • Zohľadňujete pri odmeňovaní nadčasy? 

 • Budem môcť využívať preplácané „sick days“ (dni zdravotného voľna)? 

Keď sa budete príliš zameriavať na to, ako môžete firemný systém využiť vo svoj prospech, nebudete pôsobiť ako skutočne nadšený uchádzač o danú prácu. Naopak budete vyzerať ako niekto, kto sa sústredí viac na odmenu za prácu ako na jej kvalitu.

Zamestnávatelia zásadne nenajímajú ľudí, ktorí sa nezaujímajú o kvalitu svojej práce. Ak to nie je Váš prípad a v skutočnosti Vám záleží na tom, ako robíte svoju prácu, možno len nešťastne dávate navonok intuitívny záujem o zabezpečenie svojich potrieb a ste v pokušení sa pýtať tieto otázky. V každom prípade, nerobte to.

Nevzbudzujte dojem nepripravenosti

Nasledovné otázky z Vás spravia v očiach personalistu človeka, ktorý nemá dostatočný záujem a je slabo pripravený. Nie je pôsobivé sa spýtať:
 • Čo robí Vaša spoločnosť? 

 • Ako dlho už firma funguje? 

 • Koľko zamestnancov u Vás pracuje? 

 • Čo je Vašou prácou? 

Spravte si „domácu úlohu“ a venujte čas nájdeniu odpovedí na všetky tieto otázky ešte pred absolvovaním pohovoru. Spravte si rešerš o danej firme a nepýtajte sa otázky, ktoré môžu byť zodpovedané pomocou Googlu alebo LinkedIn. Nezabúdajte, že máte príliš veľkú konkurenciu na to, aby ste si mohli dovoliť pôsobiť dojmom niekoho, kto sa o danú spoločnosť a pozíciu dostatočne nezaujíma. Naopak, tým, že budete pripravený, naznačíte, že by ste mohli byť pre firmu vhodným kandidátom.

Neukazujte svoje obavy

Tieto otázky vyvolajú otázniky ohľadom Vašej osobnosti a veľmi rýchlo zmaria šance na získanie pracovnej ponuky:
 • Kontroluje spoločnosť e-maily alebo používanie internetu? 

 • Čo sa stalo s osobou predo mnou na tejto pozícii? 

Spoločnosti nemajú záujem o niekoho, koho trápia tieto otázky. V prvom prípade budete pôsobiť ako človek, ktorý trávi počas pracovného dňa hodiny na Facebooku, namiesto toho aby efektívne využíval svoj čas. Pri druhej otázke si o Vás personalista vytvorí názor, že sa zaujímate viac o druhých ako o seba. Možno Váš „predchodca“ dostal lepšiu pracovnú ponuku, možno s ním pôvodné vedenie nebolo spokojné, možno ide o novovytvorené pracovné miesto, možno... Neistota ohľadom okolností náboru na danú pozíciu môže zvádzať k nemiestnym otázkam. Nie ste záujemcom o prenájom, ktorý sa snaží zistiť, prečo predchádzajúci podnájomca odišiel. Pokiaľ Vám tieto informácie nie sú priamo ponúknuté, spravíte najlepšie, ak sa tomuto typu otázok vyhnete.

S niektorými otázkami treba počkať

Na druhej strane existujú dôležité otázky, ktoré sú ale nevhodné počas úvodného pracovného pohovoru. Najlepší čas na tieto otázky je až v priebehu jednaní po tom, čo Vám bolo ponúknuté pracovné miesto:
 • Aké sú možnosti povýšenia? 

 • Poskytujete benefity, ako sú napr. teambuildingové akcie? 

Na niektoré z týchto otázok možno nájsť odpovede priamo na webstránke zamestnávateľa v rámci marketingovej snahy prilákať najlepších kandidátov. Ak ich tam však nenájdete, opýtať sa na tieto veci počas vyjednávaní je na mieste.

Využite príležitosť!

Na záver asi to najdôležitejšie. Najhoršou reakciou na otázku „Máte na mňa nejaké otázky?“ je odpoveď: „Nie, myslím, že sme už prebrali všetko.“ Nevyužitím možnosti položiť zamestnávateľovi otázku prejavíte svoj nezáujem o pracovnú pozíciu a premárnite príležitosť preukázať svoju zvedavú myseľ a potenciálnu úlohu v rámci spoločnosti. Nezabúdajte, že prejavený úprimný záujem môže často rozhodnúť.
Pripravil: Jakub Žabka - TREXIMA Bratislava, spol. s r. o.   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie