Ktorý zákon upravuje poskytovanie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť?
-
Je to zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (§ 49 Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť).
Uchádzač o zamestnanie, ktorý je v evidencii na úrade práce najmenej:
-
3 mesiace alebo
-
12 mesiacov v prípade, že v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie pozastavil, prerušil alebo skončil prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti.
-
Áno, aj občania so zdravotným postihnutím majú v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov nárok na príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (§ 57 Príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na samostatnú zárobkovú činnosť). Len by som chcela upozorniť, že ich žiadosť a podmienky poskytnutia príspevku majú niektoré špecifiká.
-
Úrad práce môže poskytnúť príspevok na čiastočnú úhradu nákladov, ktoré súvisia s prevádzkovaním samostatnej zárobkovej činnosti.
-
Príspevok sa poskytuje na základe písomnej dohody o poskytnutí príspevku uzatvorenej medzi úradom práce a uchádzačom o zamestnanie (náležitosti dohody o poskytnutí príspevku).
-
Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku je podnikateľský zámer (ďalšie doklady), vrátane predpokladaných nákladov na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý je podkladom pre komisiu, ktorá rozhoduje o poskytnutí príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť.
-
Samostatná zárobková činnosť musí byť prevádzkovaná nepretržite najmenej 3 roky a uchádzač o zamestnanie musí o poskytnutie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť písomne požiadať úrad práce.
-
Občan je povinný v takomto prípade vrátiť úradu práce pomernú časť poskytnutého príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval samostatnú zárobkovú činnosť (nevzťahuje sa na občana, ktorý prestal prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia jeho zdravotnej spôsobilosti podľa § 19 ods. 1 písm. c) občan je povinný preukázať úradu čerpanie príspevku a vrátiť mu nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku alebo z dôvodu úmrtia (Zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
-
Najskôr po uplynutí 8 rokov od začatia prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti, na ktorej prevádzkovanie bol poskytnutý príspevok.
Áno, aj uchádzač o zamestnanie, ktorý pred zaradením do evidencie podnikal, môže žiadať úrad práce o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, len je povinný preukázať a doložiť nasledovné potvrdenia:
Potvrdenia (nie staršie ako 3 mesiace) preukazujúce:
-
splnenie daňových povinností podľa zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov potvrdením miestne príslušného správcu dane,
-
splnenie povinností odvodu preddavku na poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie potvrdením Sociálnej poisťovne a každej zdravotnej poisťovne a
-
potvrdenie príslušného inšpektorátu práce, že žiadateľ neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania v období 2 rokov pred podaním žiadosti.
-
skutočnosť, že nemá evidované neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru,
-
skutočnosť, že nie je v konkurze, v likvidácii, v súdom určenej správe alebo v inom podobnom konaní a
-
skutočnosť, že nemá voči úradu záväzky (v prípade predošlého záväzku k úradu prostredníctvom správy finančnej kontroly je povinný preukázať, že si svoj záväzok splnil).
-
overená fotokópia písomnej zmluvy o založení bankového účtu alebo kartička od účtu, na ktorý má byť príspevok poskytnutý.
Podľa § 49 ods. 2 je výška príspevku nasledovná:
a) v Bratislavskom kraji najviac 2,5-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
b) v ostatných krajoch
-
v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou alebo rovnakou ako je celoslovenský priemer v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, najviac 3-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
-
v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti vyššou ako je celoslovenský priemer v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, najviac 4-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.
-
Úrad práce poskytne najviac 60 % výšky príspevku do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody a
-
40 % výšky príspevku bude poskytnutých po predložení prvej správy po uplynutí 12 mesiacov prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti (+účtovné doklady).
-
Oddelenie aktívnych opatrení trhu práce (žiadateľ podáva žiadosť na príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť na miestne príslušnom úrade, v ktorého územnom obvode plánuje pracovné miesto vytvoriť).
-
Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
-
Zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
-
Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
-
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
-
Zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Postup overenia pripravenosti žiadateľa na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti je nasledovný:
-
testy z legislatívy,
-
posúdenie podnikateľského zámeru komisiou,
-
kladný, resp. nesúhlasný posudok komisie,
-
rozhodnutie výboru pre otázky zamestnanosti,
-
oznámenie žiadateľovi o výsledku,
-
predloženie živnostenského listu (iný doklad),
-
dohoda o poskytnutí príspevku,
-
žiadosť o platbu.
FOTO: Shutterstock