Najvernejší svojej práci sú hasiči, ukázala štatistika

Mzdy a analýzy
Bratislava 1. marec – Hasiči, technici v lesníctve, dispečeri v energetike, sprievodcovia v osobnej doprave ale aj vedúci pracovníci v školstve a sklári vydržia na svojom pracovnom mieste najdlhšie. Ukázali to štatistiky o fluktuácii, ktoré za prvých 9 mesiacov roku 2012 spracovala spoločnosť TREXIMA Bratislava. Sledoval sa podiel zamestnancov, ktorí ukončili pracovný pomer k celkového počtu zamestnancov v danej profesii.

Zamestnania s najnižšou fluktuáciou


Zdroj údajov: štatistické zisťovanie o cene práce ISCP (MPSVR SR) 1-04, výpočty TREXIMA Bratislava

„Pri týchto zamestnaniach sa nevymenili v sledovanom období ani 4 % pracovnej sily. Najstabilnejšie pracovné miesta majú hasiči, ktorých rady opustilo iba 17 hasičov z 1000,“ objasňuje Jozef Krabáč, analytik spoločnosti TREXIMA Bratislava. Dôvodom je podľa neho fakt, že ide o vysoko špecializované a stabilné pozície v relatívne stabilných odvetviach.

Na druhej strane, najvyššia fluktuácia je na menej kvalifikovaných pozíciách. Zamestnávateľa často menia pomocní pracovníci vo výrobe, predavači, čašníci, kuriči ale i personál čerpacích staníc. „Pri týchto zamestnaniach sa v sledovanom období vymenilo 20 až 25 % pracovnej sily,” tvrdí Krabáč. Dôvodov je viacero: nízke mzdy, relatívne malá náročnosť na kvalifikáciu a zaškolenie a pomerne dobrá a rýchla dostupnosť takýchto zamestnancov na trhu práce. „Okrem toho, tieto pozície nezastávajú ľudia, ktorí by výrazne trvali na budovaní kariéry v danom odvetví,” vysvetľuje analytik.

Zamestnania s najvyššou fluktuáciou


Zdroj, foto: mzdovecentrum.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie