Prví absolventi SOŠ veterinárnej v Košiciach opustili školu v roku 1959

Školy a vzdelávanie
Košice 25. novembra (TASR) – V roku 1959 opustili lavice Strednej poľnohospodárskej školy v Košiciach – Barci prví absolventi. "Škola vznikla v roku 1955 ako prirodzená požiadavka po stredných veterinárnych odborníkoch po tom, čo v Košiciach začala pôsobiť Vysoká veterinárna škola," vysvetlil súčasný riaditeľ Strednej odbornej školy veterinárnej Ladislav Mucha.

Dodal, že pôvodne táto vzdelávacia inštitúcia sídlila v kaštieli v neďalekom parku. "Do priestorov, kde sídlime doteraz, sa škola presťahovala až v roku 1970," dodal riaditeľ. Za takmer 60 rokov existencie vychovala takmer 4000 absolventov, z toho v odbore veterinárnych vied 2800. "V sedemdesiatych rokoch minulého storočia tu boli totiž otvorené aj študijné odbory súvisiace s rastlinnou poľnohospodárskou výrobou," doplnil Mucha.

Prvých absolventov bolo 32. "Po päťdesiatich rokoch sme zorganizovali ich stretnutie na pôde našej školy. Žije z nich ešte 23 a prítomných bolo osemnásť," povedal Mucha. Zdôraznil, že na stretnutí s nimi sa zúčastnili takmer všetci študenti, ktorí si so záujmom vypočuli životné osudy ich predchodcov. "Mnohí z nich boli predsedami družstiev, hlavnými zootechnikmi či asistentmi veterinárnych lekárov. Prvé ročníky boli výhradne pre chlapcov, takže na slávnostnom obede si len povzdychli, že za ich čias také krásne veterinárky, aké sú tu dnes na škole, neboli," dodal s úsmevom.

Škola vychovávala veterinárnych odborníkov nepretržite až do začiatku deväťdesiatych rokov. "Potom zanikli mnohé poľnohospodárske družstvá, došlo k poklesu počtu hospodárskych zvierat a to sa prirodzene dotklo aj našej školy, kde bolo menej žiakov aj tried a bola tu aj obchodná akadémia. Ale od roku 2006 sme opäť čisto veterinárnou školou," objasnil Mucha. Doplnil, že momentálne tu majú 11 tried, ale ani tie nedokážu dostatočne uživiť chod školy.

V súčasnosti škola vychováva špecialistov v odbore veterinárne zdravotníctvo a hygiena, ktorý má ďalšie zamerania – chov hospodárskych zvierat, posilnený o chov koní, ďalej je to hygiena a veterinárna starostlivosť, chov cudzokrajných zvierat a kynológia.

Vzťah k zvieratám ovplyvňuje u žiakov SOŠ veterinárnej aj vzťah k ľuďom

Košice 25. novembra (TASR) – Na nezainteresovaného návštevníka Strednej odbornej školy veterinárnej (SOŠV) v Košiciach – Barci môže jej areál pôsobiť exoticky. Na dvore sa môže stretnúť s poníkmi, psíkmi, ovcami, kozami, vietnamskými prasiatkami, hydinou. V átriu sú jazierka s rybami, korytnačkami či voliéry s exotickým vtáctvom. Chodby školy zase zdobia teráriá s hadmi, obojživelníkmi, hlodavcami, či akváriá s rybičkami.

"Niektoré zvieratá sú majetkom školy, ale mnoho z nich patrí našim žiakom," povedal riaditeľ školy Ladislav Mucha. Dodal, že všetky zvieratká slúžia zároveň ako učebné pomôcky. "Naši žiaci organizujú veterinárne dni, počas ktorých je areál školy otvorený pre verejnosť. Pripravujeme výstavy psov či exotických zvierat, pomáhame aj iným organizáciám pri podobných podujatiach," dodal.

Podľa riaditeľa sú jeho žiaci iní ako v ostatných stredných školách. "Majú vzťah k zvieratám a to ovplyvňuje aj ich vzťah k ľuďom," vyhlásil s tým, že v škole nemajú problémy s disciplínou, šikanou, alkoholom, drogami.

"Takmer všetci naši absolventi sa uplatnia v praxi. V štúdiu na vysokej škole 65 percent z nich pokračuje a ďalší sa uplatnia väčšinou ako asistenti veterinárnych lekárov alebo ako ošetrovatelia v zoologických záhradách po celej Európe," objasnil Mucha. Škola sa zapojila do medzinárodných projektov, s ktorými súvisia aj zahraničné výmenné pobyty. Mnoho študentov sa tak dostane po prvý raz do zahraničia a mnoho z nich si týmto spôsobom vytvorí kontakty pre svoje budúce uplatnenie. "V škole máme špičkových chovateľov exotických zvierat, dokonca tu máme aj majsterku Slovenska v agility," pochválil riaditeľ svojich žiakov.

Využitie zvierat v tejto škole býva nezvyčajné. "Keď napríklad prinesiem témy na písomné maturitné skúšky, nemusím ich schovávať do trezoru. Postrážia mi ich hady," doplnil s úsmevom Mucha.

Absolventom SOŠ veterinárnej v Košiciach je aj bývalý minister obrany

Košice 25. novembra (TASR) – Stredná odborná škola veterinárna (SOŠV) v Košiciach – Barci vychovala mnoho špičkových odborníkov, ale aj ľudí, ktorí sa uplatnili vo vedeckej, spoločenskej či politickej oblasti.

"Mnohí profesori Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie sú našimi absolventmi," povedal riaditeľ školy Ladislav Mucha. Dodal, že aj súčasný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš dral školské lavice v Barci.

"Prezidentom Komory veterinárnych lekárov SR je môj spolužiak Ladislav Stodola," pokračoval Mucha vo výpočte významných absolventov školy. Vyštudovaným veterinárom je dokonca bývalý minister obrany František Kašický.

"Vlani bol na stretnutí po päťdesiatych rokoch aj pán Andrássy, ktorý je riaditeľom Inštitútu pre výskum pľúcnych chorôb v Miami a musím povedať, že bol veľmi rád, že sme ho pozvali. Súčasná podoba školy sa mu veľmi páčila," doplnil Mucha.

Podľa riaditeľa SOŠV školská kronika obsahuje ešte mnoho mien významných absolventov, ktorí boli v ďalšom profesionálnom živote veľmi úspešní. "Stretávam sa s tým, že tí ľudia sú hrdí na to, kde študovali a sú v neustálom vzájomnom kontakte. Dokonca vzniklo množstvo takpovediac veterinárnych manželstiev," doplnil riaditeľ školy.

Tu bude player

FOTOGALÉRIA:

Riaditeľ školy Ladislav Mucha pri školskom autobuse


Študentka 4. ročníka Michaela Šašalová so svojím miláčikom, laboratórnym potkanom, vpravo učiteľ MVDr. Mikuláš Kačur


Počas prestávky medzi vyučovaním sa na chodbe bavia študenti s veľhadom kráľovským dlhým 2,4m


Riaditeľ školy Ladislav Mucha so študentmi pri hospodárskych zvieratách


Študenti pri poníkoch, zvieratá tu majú priamo pod oknami tried


Študentka 4. ročníka Evelyn Verešpejová pri výcviku so svojím psom border kóliou na školskom dvore
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie