Najviac zarábajú ľudia medzi 35. a 39. rokom života

Mzdy a analýzy
Bratislava 15. novembra (TASR) - V druhom štvrťroku tohto roka dosiahla priemerná hrubá mesačná mzda na Slovensku 892 eur. Výrazne sa však líši v závislosti od veku zamestnancov. Spoločnosť TREXIMA Bratislava zistila, že najviac zarábajú ľudia medzi tridsiatkou a štyridsiatkou.

"V sledovanom období dosiahli najvyšší zárobok 981 eur zamestnanci vo vekovej kategórii 35- až 39-ročných. V kategórii 30- až 34-ročných to bolo 975 eur," konkretizuje Peter Adamica, analytik úseku štatistík a prognózovania uvedenej spoločnosti. "Tieto čísla potvrdzujú fakt, že v slovenských podmienkach ľudia štartujú svoju kariéru relatívne skoro, pred tridsiatkou, a do 40. roku života často dosiahnu vrchol profesionálnych úspechov," dodáva Adamica.

Zárobkom 935 eur mesačne sa im však veľmi približovali, ako ukázali štatistiky za druhý kvartál tohto roka, zamestnanci vo vekovej kategórii 40 - 44 rokov.

Naopak, najnižšie zárobky v sume 508 eur dosiahli zamestnanci do 20 rokov. Podľa Adamicu to v prvom rade súvisí s ich dosiahnutým vzdelaním a nízkym počtom odpracovaných rokov, teda praxou.

V kategórii 20- až 24-ročných ľudia priemerne berú 634 eur za mesiac. Ďalej nasleduje vek 25 - 29 rokov s 830 eurami, 50 - 59 rokov s 844 eurami, 50 - 54 rokov s 870 eurami, 45 - 49 rokov s 885 eurami. Ľudia nad 60 rokov majú v priemere 888 eur.

Iná situácia je však v nepodnikateľskej sfére. Tam priemerné čísla neplatia. Najviac zarobia najstarší, teda zamestnanci nad 60 rokov.

"V nepodnikateľskej sfére, ktorá zahŕňa najmä zdravotníctvo, školstvo, štátnu správu a samosprávu, platí čiastočne takzvaný vekový automat, kde s rastúcim vekom a počtom odpracovaných rokov rastie aj priemerná hrubá mesačná mzda," vysvetľuje Adamica. Preto najvyššie zárobky dosiahli zamestnanci 60- a viacroční s priemernou hrubou mesačnou mzdou 834 eur. Najnižšie zárobky s priemernou hrubou mesačnou mzdou 423 eur poberali zamestnanci do 20 rokov a 20- až 24-roční 558 eur.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie