Dávku v hmotnej núdzi dostane občan po odpracovaní pomocných prác

Hľadám prácu
Bratislava 22. októbra (TASR) – Finančnú pomoc od štátu vo výške 61,6 eura má dostať v budúcom roku len ten občan v hmotnej núdzi, ktorý odpracuje 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností. Vyplýva to z nového znenia zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktoré dnes schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2014.

Základným predpokladom týchto podmienok však bude, že ľuďom v hmotnej núdzi má byť práca ponúknutá. To znamená, že do týchto činností by sa mali zapájať aj samotné obce. Tie by mali podľa zákona pripraviť podmienky na to, aby ľudia, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, mohli začať pracovať. Keď obec takéto podmienky nevytvorí, nebude sa môcť siahať ani na dávky poberateľov v hmotnej núdzi.

Novela zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR má zabezpečiť väčšiu adresnosť i zásluhovosť pre tých, ktorí dávky a príspevky v hmotnej núdzi poberajú. Rezort práce preto presadzoval, aby výška dávky závisela od aktivity plnoletého práceschopného člena domácnosti. Za takúto osobu sa budú považovať aj deti nad 25 rokov, ktoré žijú s rodičmi v jednej domácnosti a študujú dennou formou štúdia. Naopak, za členov domácnosti sa nebudú považovať študenti doktorandského štúdia, ktorí študujú dennou formou štúdia a spĺňajú podmienky na štipendium.

Zákon sprísňuje aj nárok na aktivačný príspevok. Ten budú môcť ľudia získať, len ak odpracujú v rámci obecných služieb minimálne 64 hodín mesačne. Zároveň sa zavedie osobitný príspevok, ktorý bude môcť dostať občan, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, poberal dávku v hmotnej núdzi a začal pracovať. Nárok na tento príspevok mu vznikne vtedy, ak bude mať príjem najmenej vo výške minimálnej mesačnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy v domácnosti. Príspevok sa bude pri splnení podmienok poskytovať počas šiestich mesiacov.

Právnu normu ešte pred jej definitívnym schválením kritizovala opozícia. Strana SaS označila zákon za protiústavný a preto ho nepodporila. "Podľa Ústavy SR každý kto je v hmotnej núdzi má právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok. Veríme, že pán prezident takýto zákon nepodpíše. Ak by sa tak stalo, poslanci za stranu SaS budú iniciovať podanie na Ústavný súd SR a zároveň súd požiadame, aby pozastavil účinnosť tohto zákona, aby nemohol byť poškodený žiadny občan Slovenskej republiky," vyhlásil pred hlasovaním podpredseda SaS Jozef Mihál.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie