Zamestnávatelia robia často chyby pri registrácii dohodárov

Pre zamestnávateľov
Bratislava 26. októbra (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov na pomerne časté chyby pri registrácii zamestnancov pracujúcich na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Najčastejšie dochádza k chybám pri prihlasovaní a odhlasovaní dohodárov v prípade, ak majú uzatvorené viaceré dohody u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec u jedného zamestnávateľa dva právne vzťahy (napríklad dve dohody o vykonaní práce), je potrebné prihlásiť ho z obidvoch právnych vzťahov. Zamestnávatelia prihlasujú takýchto zamestnancov len raz, čo nie je správne.

Ak má zamestnávateľ uzatvorené s jedným zamestnancom dve po sebe nasledujúce dohody (teda nejde o predĺženie prvej dohody dodatkom), je povinný tohto zamestnanca z prvej dohody odhlásiť a následne ho prihlásiť na druhú dohodu.

Zamestnávatelia chybujú aj pri oznamovaní typu zamestnanca. Je potrebné rozlišovať pravidelný mesačný príjem a nepravidelný príjem, poberanie starobného, invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku a tiež skutočnosť, či ide o dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, prípadne o dohodu o brigádnickej práci študenta.

Presné číselné kódy typu zamestnanca sú definované v poučení na vyplnenie Registračného listu FO, prostredníctvom ktorého zamestnávateľ zamestnanca prihlasuje. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že aj za chyby pri registrácii zamestnancov môže v zmysle zákona o sociálnom poistení uložiť zamestnávateľom pokutu.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie