Platy slovenských zamestnancov porastú na budúci rok o 3 %

Mzdy a analýzy
Bratislava 23. októbra (TASR) - Slovenskí zamestnávatelia plánujú na budúci rok zvýšiť základné mzdy medziročne o 3 %. Ukázal to prieskum poradenskej spoločnosti PwC s názvom PayWell 2013, ktorého sa zúčastnilo 272 spoločností zo 17 sektorov. "Skutočnosť podľa môjho názoru bude trošku pozitívnejšia," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave manažér spoločnosti Oldřich Vaňous.

Najvyššie medziročné zvýšenie platov by malo na budúci rok nastať v oblasti obchodu a distribúcie, kde spoločnosť očakáva 4-% nárast. Nasledujú informačné a komunikačné technológie, kde sa predpokladá zvýšenie miezd o 3,4 % a farmácia s automobilovým priemyslom (3,3 %). Najmenší rast platov na budúci rok zaznamenajú pracovníci v bankovníctve. "V bankách ten nárast očakávame na úrovni tesne pod 2 %," skonštatoval Vaňous.

Odvetvím s najlepšími platmi je tento rok podľa prieskumu farmácia. Odmeny zamestnancov sú tu o 24 % vyššie než je celoslovenských priemer. Nasleduje odvetvie informačných a komunikačných technológií a bankovníctvo. Najhoršie sa platí v strojárstve, kde sú platy o 18 % nižšie než je priemerná úroveň trhu. Druhým najhoršie plateným odvetvím je výroba (-12 %).

Prieskum PwC potvrdil, že v rámci regionálneho porovnania sú najvyššie platy v Bratislave. V západoslovenskom regióne sú mzdy približne o 17 % nižšie než v hlavnom meste a na východe Slovenska o 19,5 % nižšie. Najnižšie platení sú zamestnanci na strednom Slovensku, ktoré je v priemere 22 % pod úrovňou hlavného mesta.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie