Hľadáte prácu, ale neviete, čo chcete robiť?

Hľadám prácu
Hneď na začiatok je potrebné si uvedomiť, že hľadanie práce je náročný proces, ktorý vyžaduje čas a dôkladnú prípravu. A to aj keď presne viete, čo hľadáte. A čo ak nie? Možno meníte kariérny smer, alebo iba práve začínate. Tak či onak, môže byť ťažké nájsť si ďalšiu prácu, keď si ani nie ste istí, čo hľadáte.Prísť na to, čo chcete robiť

Ako prvý krok si zostavte zoznam zamestnaní, ktoré Vás zaujímajú. Tieto môžu priamo súvisieť s Vaším ukončeným vzdelaním, ale nemusia. Potom sa pustite do prieskumu pracovných oblastí, ktoré Vás zaujímajú. Venujte čas on-line vyhľadávaniu na internete, porozprávajte sa so svojimi známymi a začnite si plánovať pracovné pohovory. Skúsenosti sú takisto dôležitým aspektom pre nájdenie Vášho ďalšieho zamestnania. Je dôležité si uvedomiť, že niekedy je treba vyskúšať viacero zamestnaní, kým sa rozhodnete spojiť svoj profesijný život s jednou pracovnou oblasťou, či dokonca konkrétnym zamestnaním. Stáže, dobrovoľníctvo, práca na voľnej nohe alebo dočasné práce, to všetko sú dobré príležitosti na otestovanie sa smerom k budúcej kariére a lepšie spoznanie toho, čo sa Vám páči, resp. nepáči na konkrétnej práci. V prípade, že už máte za sebou niekoľko zamestnaní, skúste sa nad nimi rovnako zamyslieť. Čo ste mali na nich radi? Napríklad, ak ste pracovali ako administratívny pracovník v obchodnom reťazci, možno ste zistili, že zákaznícky servis nie je Vaša silná stránka, ale táto práca mohla zahŕňať iné činnosti, napr. prácu s počítačom, prípravu podkladov na uzatváranie zmlúv a pod., ktoré Vás bavili.


Hľadanie ďalšej práce

Okrem identifikácie zamestnania, ktoré by bolo z hľadiska Vášho potenciálu pre Vás najlepšie, môžu existovať ešte ďalšie problémy pri hľadaní ideálnej práce. Viaceré spoločnosti sú v poslednom čase čoraz kreatívnejšie, pokiaľ ide o názvy pracovných pozícií, aby ich inzeráty voľných pracovných miest na pracovných portáloch upútali pozornosť. Niektoré sa snažia prezradiť o podstate práce čo najviac – napríklad recepčný sa stáva "First Impressions Officer" – pri iných, ako napr. "Associate Integrated Site Service", sa z názvu pracovnej ponuky len so značnou dávkou fantázie dovtípite, o akú prácu sa v skutočnosti jedná. HR manažéri však radia, že sa netreba zľaknúť ani naoko komplikovaných názvov zamestnaní, keďže vo viacerých prípadoch ide o zaujímavé pozície, ktoré iba podliehajú vnútrofiremne špecifickému slovníku. V konečnom dôsledku je často dôležitejšie mať o danej spoločnosti pozitívne referencie, ako okamžite vedieť, čo presne bude obsahom Vašich pracovných činností.


Proces

Nezabúdajte, že ako niekto, kto hľadá prácu, musíte niekde začať. Nie je najdôležitejšie, aby ste sa hneď rozhodli, aká dlhodobá kariéra je pre Vás najlepšia, pretože jednoducho je to príliš náročné. Avšak nie je až také ťažké myslieť na veci, ktoré radi a dobre robíte, alebo ktoré Vás zaujímajú. Týmto začnite a hľadajte zamestnávateľa, ktorý môže ponúknuť takéto prostredie. Ak začnete investovať úsilie do niečoho, v čom ste dobrí, skôr či neskôr sa to prejaví.

Pripravil:
Jakub Žabka - TREXIMA Bratislava, spol. s r. o.   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie