Vranovská ZŠ na Sídlisku II patrí k najmodernejším školám v kraji

Školy a vzdelávanie
Vranov nad Topľou 21. októbra (TASR) - Skladbou záujmových útvarov, priestormi či didaktickými pomôckami patrí vranovská Základná škola (ZŠ) na Sídlisku II medzi najmodernejšie školské zariadenia na území Prešovského kraja. Počtom žiakov a tried je zároveň dlhodobo najväčšou ZŠ v meste Vranov nad Topľou.

ZŠ na Sídlisku II oslávila vlani 40 rokov svojej existencie. Od počiatku je najväčšou základnou školou na území mesta, ktorú v súčasnosti navštevuje 780 žiakov rozdelených do 33 tried prvého a druhého stupňa

Vranovská ZŠ dýcha novotou. V uplynulých rokoch sa jej podarilo zrealizovať viacero projektov z vlastných a cudzích zdrojov, ktoré boli zamerané napríklad na rozsiahlu rekonštrukciu exteriéru budovy, vybudovanie dopravného ihriska či nákup didaktických pomôcok a novej IT techniky.

"Na dopravné ihrisko sme hrdí, pretože sme jediná škola na území mesta, ktorá ním disponuje. Využívajú ho aj žiaci iných materských a základných škôl. Vďaka nemu sa u nás úspešne rozbehlo vyučovanie dopravnej výchovy na 1. a 2. stupni," informovala TASR zástupkyňa riaditeľa ZŠ Helena Kajlová.

Rozsiahla rekonštrukcia objektu školy si podľa jej slov vyžiadala v rokoch 2005 až 2006 približne 40 miliónov slovenských korún. Z rozpočtu ďalšieho europrojektu financovala ZŠ zriadenie novej multimediálnej učebne, inštaláciu e-learningového portálu Class Server a nákup nových didaktických pomôcok.

Od fundamentálnej gramotnosti až k informatickej spoločnosti a konkurencieschopnosti je názov projektu, ktorý realizuje aktuálne vranovské školské zariadenie. "Zameraný je na rozvoj čitateľskej gramotnosti a jazykových schopností žiakov inováciou foriem a metód vzdelávania, a to novými didaktickými prostriedkami a ďalším vzdelávaním pedagógov," priblížila Kajlová.

Cez tento projekt sa škole podarilo získať napríklad nové knihy, pracovné zošity, hudobné nástroje, keramickú tabuľu, interaktívny dataprojektor, nové počítače, stoly či slúchadlové súpravy pre jazykovú učebňu. Projekt zároveň zahŕňal aj jazykový pobyt učiteliek anglického jazyka v britskom Brightone.

A čo má vranovská ZŠ ďalej v pláne? "Našou víziou do budúcna je rekonštrukcia nášho športového areálu. Obsahom tohto projektu, pre ktorý už máme vypracovanú štúdiu, by bola výstavba nového multifunkčného ihriska, sektorov pre vrh guľou, skok do výšky a pokrytie existujúcej atletickej dráhy novým povrchom. Ak by sa nám toto podarilo, tak by bola naša škola už naozaj tip-top," konštatoval riaditeľ ZŠ na Sídlisku II Milan Bendik.

Dobré meno vranovskej ZŠ na Sídlisku II šíria jej záujmové útvary

Vranov nad Topľou 21. októbra (TASR) - Dobré meno vranovskej Základnej školy na Sídlisku II šíria na domácej pôde, ale aj v zahraničí jej záujmové útvary. Najväčšími úspechmi sa môže pochváliť Detský folklórny súbor (DFS) Cifroško.

Folklórne zameranie ZŠ je zrejmé už na prvý pohľad. V logu školy sa nachádza tancujúca dievčina v ľudovom kroji. DFS, ktorý združuje vyše 200 školákov 1. až 9. ročníka, oslávil nedávno 10. výročie svojho vzniku.

"Cifroško patrí k špičke detského folklóru na Slovensku. V školskom roku 2012/2013 absolvoval 35 vystúpení, zapojil sa do okresných, krajských a celoslovenských súťaží, pričom na celoslovenskej súťaži sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s názvom Šaffova ostroha získal 1. miesto," vysvetľuje riaditeľ školy Milan Bendik.

Dodáva, že Cifroško má okrem tanečnej a speváckej aj hudobnú zložku. Mladí folkloristi natočili pri príležitosti 10. výročia vzniku súboru premiérové CD s názvom Kec sebe zaśpivam. V júni tohto roka sa s tradičnou ľudovou kultúrou Zemplína prezentovali v priestoroch Európskej komisie v Bruseli.

K ďalším záujmovým útvarom spadajúcim pod Centrum voľného času ZŠ na Sídlisku II patrí tanečný súbor školských mažoretiek s názvom Varanovia, ktoré sa zúčastňujú na celoslovenských a medzinárodných súťažiach. Od januára 2012 je súbor členom Asociácie mažoretkového športu Slovenska. Okrem súťaží vystupujú aj na viacerých kultúrnych podujatiach na území mesta.

V logu ZŠ na Sídlisku II je aj volejbalová lopta. Tento šport má na pôde školy oveľa dlhšiu tradíciu ako Cifroško či Varanovia, siaha až do čias bývalého Československa. V minulom školskom roku sa v tejto športovej disciplíne darilo hlavne družstvu mladších žiakov, 6. a 7. ročníka školy, keď obsadili v súťaži Minicoolvolejbal v Trenčíne 3. miesto.

Medzi najvýznamnejších absolventov ZŠ na Sídlisku II patrí Ľ. Paľo

Vranov nad Topľou 21. októbra (TASR) - Ľuboslav Paľo, slovenský ilustrátor, maliar, grafik a pedagóg, patrí k najvýznamnejším absolventom vranovskej Základnej školy na Sídlisku II. Jeho knižné ilustrácie sa prihovárajú čitateľom na Slovensku, ale aj v Anglicku, Švajčiarsku ba dokonca v Argentíne a v Japonsku.

Spomínaný slovenský ilustrátor s medzinárodným renomé sa narodil vo Vranove nad Topľou v roku 1968. Svojim výtvarným talentom vynikal už v útlom veku. "Bol výborným žiakom. Kedysi som ho dával svojej dcére za príklad. V tých časoch bola žiačkou Ľudovej školy umenia a venovala sa podobne ako aj Ľuboslav Paľo kresleniu," spomína na významného absolventa ZŠ na Sídlisku II, jej súčasný riaditeľ Milan Bendik.

Ako ďalej uviedol, škola je so svojim bývalým žiakom naďalej v kontakte. Venoval jej už niekoľko svojich kresieb a počas osláv 35. výročia vzniku spomínanej ZŠ sa zúčastnil besedy s jej žiakmi. "Pozvali sme ho k nám na budúcoročný Týždeň otvorenej školy, ktorý u nás organizujeme pravidelne v máji," uviedla pre TASR zástupkyňa riaditeľa ZŠ na Sídlisku II Helena Kajlová.

Ľ. Paľo je v súčasnosti pedagógom Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. V uplynulých rokoch ilustroval množstvo kníh pre deti, mládež ako aj dospelých. Doteraz sa podieľal na tvorbe približne troch desiatok titulov pre slovenské a zahraničné vydavateľstvá. Za svoju tvorbu získal už viacero prestížnych domácich i medzinárodných ocenení.

Riaditeľ vranovskej ZŠ na Sídlisku II, Milan Bendik


Volejbalový tréning žiačok ZŠ v priestoroch školskej telocvične


Dopravné ihrisko v areáli ZŠ


Športový areál v areáli ZŠ
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie