Petržalská super škola odštartovala ďalší ročník

Školy a vzdelávanie
Bratislava 17. októbra (TASR) – Na školách v najväčšej bratislavskej mestskej časti aj tento rok pokračuje Petržalská super škola. Projekt, ktorý sa cez prednášky odborníkov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) snaží popularizovať vedu a vzbudiť v žiakoch záujem o učivo, dnes v Petržalke odštartovali podpisom memoranda. Spoluprácu na super škole spečatili starosta mestskej časti Vladimír Bajan a Dušan Gálik zo SAV.

Na školákov však už dnes čakala aj prvá prednáška. Pre všetkých petržalských ôsmakov aj žiakov z Rusoviec pripravil vedecký pracovník zo SAV Dušan Chorvát laserovú šou a vyše 400 prítomným školákom porozprával o laseroch a fotonike. Žiakov v rámci super školy ešte podľa petržalskej hovorkyne Michaely Platznerovej čakajú prednášky o Slnku i jantári z čias dinosaurov. "Budú z rôznych oblastí, aby sme dosiahli čo najširší záber," dodala hovorkyňa. Tá ďalšia v novembri sa bude venovať sociológii a prednášať príde sociologička Zuzana Kusá.

Na Petržalskej super škole sa vlani podľa Platznerovej zúčastnilo takmer 3300 školákov, tento rok by ich mali byť tiež stovky. Prednášky mestská časť zorganizuje pre všetkých šiestakov, siedmakov i ôsmakov zo všetkých škôl, ktoré má v správe. "Neprebieha žiadny výber. Chceme všetkým žiakom bez rozdielu toho, či je žiak slabší alebo výborný, či má záujem o daný predmet alebo nie, ukázať, že stojí za to sa o vedu zaujímať. Chceme ich priviesť k tomu, aby sa vede a učeniu naozaj venovali," vraví Platznerová.

Prednášky budú v mestskej časti organizovať každý mesiac až do mája, každý ročník by mal absolvovať podľa plánov dve. "Na záver by mali žiaci opäť vypracovať projekty, ktoré ohodnotí odborná komisia. Najlepšie odmeníme," dodala hovorkyňa. Projekt by sa mohol neskôr rozšíriť i na iné mestské časti a aj iné mestá a obce, zhodli sa dnes zúčastnení.

Počas minulého školského roka sa žiaci druhého stupňa zúčastnili na 14 prednáškach, na ktorých prednášali napríklad vedec roka 2006 Anatolij Dvurečenskij, virológ Fedor Čiampor, popredný slovenský archeológ Jozef Bátora, v súčasnosti už riaditeľ Inštitútu anorganickej chémie Miroslav Boča, ekonóm a prognostik Peter Staněk, či svetovo uznávaný matematik Karol Nemoga.

AUDIO: Platznerová o cieli Petržalskej super školy
Zdroj, audio: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie