V prievidzskom učilišti Praktická škola zaviedli projektové vyučovanie

Školy a vzdelávanie
Prievidza 17. októbra (TASR) – V odbornom učilišti Praktická škola v Prievidzi, ktorú navštevujú žiaci s mentálnym hendikepom, zavádzajú modernú formu výučby, takzvané projektové vyučovanie.

„Dnes vyvrcholil prvý projekt s témou - Jablkom proti obezite, s jablkom k štíhlosti“, informovala riaditeľka školy Antónia Herková. „Žiaci totiž majú zníženú adaptabilitu na školské požiadavky, aj problémy s mechanickou a logickou pamäťou a so spomaleným chápaním učiva. Pri projektovom vyučovaní na rozdiel od bežnej formy vyučovania, keď žiaci sledujú výklad pedagóga, počúvajú a robia si poznámky, moderný spôsob sa usiluje viac zapojiť týchto žiakov do vyučovacieho procesu. Na začiatku sme vybrali tému o prospešnosti jablka pre ľudské zdravie. Vytvorili sme 20-člennú skupinu prvákov a tretiakov z odboru obchodná prevádzka - práca pri príprave jedál a učebného odboru záhradníctvo. Najskôr diskutovali s učiteľmi, získali viaceré teoretické vedomosti o potrebe konzumácie ovocia a zeleniny v každodennom živote, ale aj o zbere ovocia, kompostovaní zvyškov a potom získavali recepty. Žiaci si sami boli nazbierať jablká v sade, zapojili sme do aktivít aj rodičov, pri zabezpečovaní ďalších surovín. Výsledkom bolo dnešné spracovanie jabĺk. Žiaci pod vedením pedagógov, Márie Kollárovej a Ivety Štubňovej pripravili jablkovú bábovku, jablkové lievance, pyré a lisovaním získavali z jabĺk aj šťavu“, uviedla riaditeľka.

Zámerom podľa nej bolo vzbudiť u žiakov záujem o vzdelávanie a za pomoci pedagógov vytvárať výrobok, za ktorý zodpovedajú. „Skutočnosť, že svoje jablkové jedlá mohli dať ochutnať nielen svojim spolužiakom, ale aj učiteľom, rodičom, či iným návštevníkom, vyvoláva u nich pozitívne emócie, na ich základe majú trvácnejšie vedomosti, posilňuje to ich záujem o školu a školskú dochádzku. Ich výrobky naozaj všetkým chutili“, konštatovala Herková.

Praktickú školu v súčasnosti navštevuje 96 žiakov s poruchou intelektu z okresu Prievidza, aj susedných okresov Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Vyžadujú si individuálny prístup učiteľov, väčšiu trpezlivosť, aj častejšie usmerňovanie. Okrem spomínaných odborov sa ešte pripravujú aj na profesiu v oblasti poľnohospodárskej výroby, stavebných prác, cukrárstva, služieb a domácich prác. Učebné odbory sú trojročné a absolventi získavajú výučné listy. „Odbornú prax absolvujú v rôznych zmluvných prevádzkach a firmách, kde si po vyučení veľmi často nájdu aj prácu“, dodala riaditeľka.
Zdroj, foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie