Podnikatelia by mali mať menej povinností pri vedení účtovníctva

Pre zamestnávateľov
Bratislava 17. októbra (TASR) - Podnikateľom by sa mali zmierniť povinnosti, ktoré pre nich vyplývajú z účtovníctva. Vyplýva to z novely zákona o účtovníctve, ktorú na začiatku tretieho rokovacieho dňa 25. schôdze Národnej rady (NR) SR predstavil minister financií Peter Kažimír. "Dnes má rozsah účtovnej uzávierky 45 strán, ak prejde tento zákon, tak strán bude osem. Tento zákon má v sebe veľa dobrého a pomôže podnikateľom na Slovensku," priblížil Kažimír.

Právna norma má podľa predkladateľov za cieľ znížiť administratívnu záťaž pre podnikateľov účtujúcich v podvojnom účtovníctve, tiež pre účtovné jednotky nezriadené na účely podnikania a pre podnikateľov s jednoduchým účtovníctvom. Napríklad zjednodušuje sa rozsah účtovnej uzávierky pre mikro účtovné jednotky. Novela tiež pokračuje v legislatívnom procese dotvárania registra účtovných uzávierok. Na rozdiel od súčasnej úpravy sa majú do registra ukladať aj výročné správy a má zaniknúť povinnosť ukladať do neho priebežné účtovné uzávierky.

Pre mikro účtovné jednotky má novelou zaniknúť povinnosť ocenenia cenných papierov a derivátov reálnou hodnotou. "Vytvára sa priestor, aby mikro účtovné jednotky nemuseli vynakladať finančné prostriedky na získanie informácií o reálnej hodnote," odôvodnil rezort financií v materiáli.

Nová právna norma má tiež znížiť periodicitu na inventarizáciu majetku. Dlhodobý majetok by sa mal inventarizovať len raz za štyri roky a peňažné prostriedky v hotovosti len ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná uzávierka. Zároveň sa majú zmierniť povinnosti pri vedení účtovníctva pre tie účtovné jednotky, ktoré neboli zriadené na účely podnikania.

Poslanci dnes budú rokovať aj o ďalších návrhoch z dielne Ministerstva financií (MF) SR, medzi ktoré patrí novela zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy či novela zákona o používaní registračnej pokladnice. Popoludní bude nasledovať pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku straníckeho kolegu Zoltána Daniša, aké boli témy nedávneho zasadnutia predsedov vlád krajín V4 v Budapešti. Zsolt Simon (Most-Híd) chce zase vedieť, na základe akých kritérií bola vybraná právna kancelária, ktorá zastupuje Slovensko pred arbitrážnym súdom v súvislosti so zákazom zisku pre zdravotné poisťovne.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie