SZČO budú mať menej povinností voči Sociálnej poisťovni

Mám prácu
Bratislava 16. októbra (TASR) - Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú mať od budúceho roka menej povinností voči Sociálnej poisťovni (SP). Poslanci Národnej rady SR dnes schválili novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej by sa podnikateľom mala zrušiť prihlasovacia a odhlasovacia povinnosť pri platení povinných sociálnych odvodov. Týka sa to povinného nemocenského a povinného dôchodkového poistenia. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2014, okrem ustanovení, ktoré sa týkajú zníženia administratívnej záťaže SZČO, pri ktorých sa navrhuje účinnosť od 1. januára 2015.

Zmeny sa dotknú aj určovania vymeriavacieho základu SZČO. Ten by sa po novom už nemal posudzovať v závislosti od registrácie u správcu dane, ale od dosiahnutého príjmu z výkonu samostatnej zárobkovej činnosti. Zákon po novom upravuje aj platenie dobrovoľného poistenia. To zanikne, ak dobrovoľne poistená osoba nezaplatí poistné dva kalendárne mesiace po sebe. Vznik povinného poistenia, ako aj výšku poistného, dátum jeho splatnosti a údaje týkajúce sa platenia poistného by mala po novom SZČO oznamovať Sociálna poisťovňa.

Novela zákona je ústretovejšia aj voči fyzickým osobám (FO), ktoré sa v danom období starajú o dieťa. Vylúčia sa príjmy dosahované v období materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky z vymeriavacieho základu, podľa ktorého sa určuje výška dávky v nezamestnanosti, ak tieto položky negatívne ovplyvňujú denný vymeriavací základ na určenie výšky dávky.

Taktiež nezaplatenie poistného na poistenie v nezamestnanosti v sume nižšej ako 5 eur podľa novely zákona nemá ovplyvniť vznik nároku na dávku v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby.

Novela zákona taktiež upravuje výšku vianočného príspevku pre niektorých poberateľov dôchodku. Jeho maximálna suma stúpne z doterajších 66,39 eura na 75 eur. "Tento príspevok sa od roku 2006 poskytuje v nezmenených sumách a myslíme si, že je potrebné zohľadniť zvýšenie životných nákladov nízkopríjmových dôchodcov aj pri tomto príspevku," priblížila v pozmeňovacom návrhu poslankyňa Viera Tomanová (Smer-SD).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie