Stredné školy dostanú na modernizáciu 40 miliónov eur

Školy a vzdelávanie
Prešov 14. októbra (TASR) – Okrem stredných škôl v Bratislavskom kraji sa mohli ostatné na Slovensku zapojiť do výzvy Moderná stredná škola a uchádzať sa o 40 miliónov z eurofondov na skvalitnenie výučby. Z Prešovského kraja dostane na tento účel prostriedky 51 škôl, v Košickom kraji 34, v Banskobystrickom 32, v Žilinskom 23, Nitrianskom 18, Trenčianskom 12 a Trnavskom desať stredných škôl.

"Výzva Moderná stredná škola bola sústredená na vybavenie technickej štruktúry a IKT techniky v stredných školách. Teda laboratóriá, učebne, v ktorých sa bude výučba realizovať. Celkove sa prihlásilo 303 stredných škôl, úspešných projektov bolo 233," informoval generálny riaditeľ Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ Marián Kostolányi.

Prostriedky vo výške 40 miliónov budú zatiaľ podľa neho prerozdelené medzi 180 škôl, ostatné budú čakať na uvoľnenie ďalších finančných prostriedkov.

So školami, ktoré boli vybrané na čerpanie prostriedkov, by mali byť podpísané zmluvy najneskôr začiatkom novembra. Ako povedal riaditeľ Strednej odbornej školy technickej na Volgogradskej ulici v Prešove Štefan Cmar, to, či zmluvu podpíšu, ešte budú musieť prehodnotiť, pretože existuje možnosť, že im nebudú priznané všetky prostriedky, ktoré požadovali, teda 485.000 eur.

"Keďže je potrebné projekt realizovať počas 18 mesiacov a následne treba zabezpečiť jeho päťročnú udržateľnosť, ak sa zníži rozpočet na realizáciu, budeme sa musieť rozhodnúť, či zmluvu podpíšeme a či to dokážeme aj so zníženým rozpočtom," vysvetlil.

V tejto strednej škole by chceli podľa riaditeľa v rámci projektu zmodernizovať elektrodielňu a iné učebne. Tiež by chceli spolu so žiakmi zabezpečiť cvičné firmy a tak ich pripraviť aj v oblasti zakladania živnosti či budovania novej spoločnosti.

Spoluúčasť škôl na projekte je päť percent a zaplatiť by ich mal zriaďovateľ. Školy sa mohli uchádzať o minimálne 100.000 a maximálne 500.000 eur.

AUDIO: Kostolányi o výzve moderná stredná škola
Zdroj, audio: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie